Kardynał Cupich: potrzebny jest udział całego Kościoła w walce z pedofilią

Kardynał Cupich: potrzebny jest udział całego Kościoła w walce z pedofilią
(fot. Salt and Light/youtube.com)
KAI/ ed

Spotkanie przewodniczących konferencji episkopatu z całego świata ws. nadużyć seksualnych w Watykanie będzie początkiem procesu reformy, w który poprzez konkretne inicjatywy włączy się cały Kościół.

Uważa tak arcybiskup Chicago kard. Blase Cupich, który jest jednym z członków komitetu organizacyjnego spotkania, jakie odbędzie się w dniach 21-24 lutego 2019 r.

DEON.PL POLECA
W rozmowie z portalem Crux amerykański hierarcha wskazał, że papież Franciszek chce doprowadzić do "pełnego włączenia się Kościoła na świecie w ochronę dzieci".

Wpływ nadużyć seksualnych na ofiary

DEON.PL POLECA

Przede wszystkim oznacza to, że osoby pełniące odpowiedzialność w Kościele będą w pełni rozumiały "wpływ popełnionych nadużyć seksualnych na ofiary". Chodzi także o "nazwanie i przyjęcie odpowiedzialności za swoje błędy, aby się nie powtarzały". W tym celu "Kościół powinien podjąć odpowiedzialność na wszystkich szczeblach: lokalnym, regionalnym, krajowym i światowym" oraz ustalić sposoby reagowania, transparencję działania i odpowiedzialność szczególnie biskupów.

Kardynał zdaje sobie sprawę, że katolicy na całym świecie oczekują na konkretne rezultaty lutowego spotkania, jednak aby w pełni rozwiązać problem nadużyć seksualnych potrzebna jest głębsza zmiana postaw. Nadużycia seksualne popełniane przez duchownych są bowiem "nie tylko przestępstwami, ale także zepsuciem" posługi kapłańskiej. Dlatego spotkanie w Watykanie powinno być rozumiane jako element dłuższego procesu reformy, gdyż "jedno spotkanie nie rozwiąże wszystkich problemów".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kardynał Cupich: potrzebny jest udział całego Kościoła w walce z pedofilią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.