USA: dialog w Kościele wymaga miłości i unikania zacietrzewienia ideologicznego

USA: dialog w Kościele wymaga miłości i unikania zacietrzewienia ideologicznego
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

Dialog w Kościele wymaga miłości, zwłaszcza wobec osoby Ojca Świętego i unikania zacietrzewienia ideologicznego - napisał w specjalnym oświadczeniu przewodniczący episkopatu USA, kard. Daniel DiNardo.

Jest ono związane z decyzją o zwolnieniu o. Thomasa Weinandy, OFM Cap z funkcji konsultora Komisji ds. Nauki Wiary Konferencji Biskupów Katolickich USA.

DEON.PL POLECA
Kard. DiNardo zauważał, że dialog należy do natury Kościoła i jest prowadzony od samych jego początków. W czasach najnowszych ma on także miejsce na szerszym polu publicznym. - Często zdarza się jednak, że stanowiska są wyrażane w kategoriach przeciwstawiania, jako polityczne - konserwatywne wobec liberalnego, lewicowe przeciw prawicowemu, przedsoborowe wobec posoborowego. Te rozróżnienia nie zawsze pomagają" - zauważył przewodniczący episkopatu USA.

Kard. DiNardo podkreślił, że każda ze stron dialogu musi kierować się miłością chrześcijańską. Wskazał, że wszyscy muszą przyznać, iż istnieją słuszne różnice i że dążenie do coraz większego zrozumienia Bożej prawdy jest dziełem całego Kościoła. Zaznaczył, że biskupi Stanów Zjednoczonych uznają potrzebę szczerej i pokornej dyskusji wokół problemów teologicznych i duszpasterskich. Przypomniał słowa św. Ignacego z Loyoli: "trzeba z góry założyć, że każdy dobry chrześcijanin winien być bardziej skory do ocalenia wypowiedzi bliźniego, niż do jej potępienia" (Ćwiczenia duchowe, Uwagi wstępne, 22). - To założenie tym bardziej należy przyznać nauczaniu Ojca Świętego - czytamy w oświadczeniu przewodniczącego episkopatu USA.

W imieniu konferencji katolickich biskupów Stanów Zjednoczonych kard. DiNardo zapewnił o ścisłej jedności i lojalności wobec osoby Ojca Świętego, który jest trwałym i widzialnym źródłem i fundamentem jedności zarówno kolegium biskupów, jak wszystkich wiernych.

71-letni o. Thomas Weinandy, OFM Cap, jest uznanym amerykańskim teologiem, od 2014 członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej, związanej z Kongregacją Nauki Wiary. Jest członkiem wielu stowarzyszeń teologicznych, byłym dyrektorem wykonawczym Komisji ds. Nauki Wiary Konferencji Biskupów Katolickich USA. 31 lipca skierował on list na ręce Ojca Świętego, krytykujący pewne aspekty obecnego pontyfikatu oraz niejasności 8 rozdziału adhortacji apostolskiej "Amoris laetitia". Ostatnio postanowił upublicznić swój list.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA: dialog w Kościele wymaga miłości i unikania zacietrzewienia ideologicznego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.