Holandia: cztery lata więzienia za planowanie ataku terrorystycznego

Holandia: cztery lata więzienia za planowanie ataku terrorystycznego
(fot. shutterstock.com)
PAP/ ed

Sąd okręgowy w Rotterdamie skazał Jaouada A. na cztery lata więzienia za planowanie zamachu terrorystycznego - poinformował w czwartek holenderski portal DutchNews.nl. Mężczyzna został zatrzymany, gdy w jego domu znaleziono m.in. broń i pociski przeciwpancerne.

31-letni mężczyzna został zatrzymany w grudniu 2016 r. w swoim domu w Rotterdamie, po tym gdy policja podczas rewizji znalazła w pokoju jego syna broń automatyczną, pociski przeciwpancerne, instrukcje dotyczące konstrukcji bomby oraz 9 kg nielegalnych fajerwerków. Prokuratura oceniła, że ładunek wybuchowy z takiej ilości sztucznych ogni mógłby posłużyć do skonstruowania bomby.

Funkcjonariusze policji zareagowali, po tym gdy holenderski wywiad (AIVD) zaalarmował ich o przechwyceniu rozmowy A. z dwoma innymi osobami, w której mowa była o potencjalnych celach ataków.

W nagranej rozmowie nie było mowy o konkretnych miejscach, jednak Jaouad A. odrzucił propozycję ataku na turecką ambasadę, gdyż "inni muzułmanie mogliby ucierpieć". "Wolałabym uderzyć w Holendrów" - miał powiedzieć zdaniem DutchNews.nl skazany.

W pisemnym uzasadnieniu wyroku opublikowanym w czwartek sędziowie z Rotterdamu oznajmili, że "na podstawie zebranych faktów sąd stwierdził, że podejrzany planował atak. Gdyby do niego doszło, liczba ofiar byłaby znaczna".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Holandia: cztery lata więzienia za planowanie ataku terrorystycznego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.