USA: kard. Gregory oskarża prezydenta Trumpa o wspieranie ataku na Kapitol

USA: kard. Gregory oskarża prezydenta Trumpa o wspieranie ataku na Kapitol
fot. By DC-wiki-2020 - Praca własna, CC BY-SA 4.0,
10 miesięcy temu
KAI / sz

Arcybiskup Waszyngtonu kard. Wilton Gregory zarzucił prezydentowi Donaldowi Trumpowi wspieranie ataku na Kapitol tłumu protestujących przeciwko wygranej w wyborach prezydenckich Joe Bidena. Hierarcha uważa, że ustępujący szef Białego Domu powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności za wtargnięcie swoich zwolenników do siedziby amerykańskiego parlamentu - Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Czarnoskóry hierarcha z Waszyngtonu zasugerował, że kontestowanie przez Trumpa wyniku wyborów leżało u podstaw tego aktu przemocy. - Ci, którzy stosują retorykę zdolną rozpalić społeczeństwo powinni ponieść odpowiednie konsekwencje za zachęcanie do rosnącej przemocy w naszym narodzie – stwierdził kard. Gregory, komentując przeprowadzony 6 stycznia szturm sympatyków Trumpa na budynek Kapitolu. W efekcie tego wydarzenia zginęło pięć osób.

W ocenie hierarchy budynek Kapitolu powinien być szanowany jako miejsce wolnej dyskusji Amerykanów różnych opcji politycznych. Zaznaczył, że jest to „święte miejsce dla amerykańskiej demokracji”. - Powinniśmy czuć, że pogwałcony został urząd wolności (…) w rezultacie tego ataku i profanacji – stwierdził arcybiskup Waszyngtonu.

Przyznał on jednocześnie, że wskutek ostatnich wyborów prezydenckich nasilił się rozłam nie tylko w amerykańskim społeczeństwie, ale również wśród wspólnoty katolików z USA.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz
25,13 zł
35,90 zł

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA: kard. Gregory oskarża prezydenta Trumpa o wspieranie ataku na Kapitol
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.