USA: papież przyjął dymisję biskupa oskarżonego o molestowanie małoletnich

USA: papież przyjął dymisję biskupa oskarżonego o molestowanie małoletnich
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)
KAI / ml

Ojciec Święty przyjął rezygnację z pełnionych obowiązków złożoną przez biskupa pomocniczego Los Angeles, Alexandra Salazara, który ostatnio był odpowiedzialny za duszpasterstwo etniczne.

O powodach przyjęcia przez papieża dymisji 69-letniego biskupa pomocniczego poinformował w specjalnym liście wiernych arcybiskup Los Angeles, José H. Gomez. Zaznaczył, że w roku 2005 po wyświęceniu Alexandra Salazara na biskupa tamtejsza archidiecezja została poinformowana o oskarżeniu go o wykroczenia wobec małoletniego. Chociaż zarzut nigdy nie został bezpośrednio zgłoszony do archidiecezji, to został zbadany przez organy ścigania w 2002 r., ale prokurator okręgowy nie wniósł oskarżenia o wykroczenie, które miało mieć miejsce w latach dziewięćdziesiątych.

DEON.PL POLECA
Archidiecezja skierowała sprawę do Kongregacji Nauki Wiary, która przeprowadziła dochodzenie i nałożyła pewne ograniczenia posługi biskupa Salazara. Konsekwentnie zaprzeczał on wszelkim nadużyciom. Abp Gomez przekazał dokumentację i swoje uwagi do Watykanu, aby ostatecznie ustalić, jaki jest status wspomnianego biskupa pomocniczego.

Komentując decyzję papieża arcybiskup Los Angeles wyraził Franciszkowi wdzięczność za troskę o tamtejszy Kościół. "Decyzje te zostały podjęte z głębokiej troski o uzdrowienie i pojednanie ofiar przemocy oraz dla dobra misji Kościoła" - napisał abp Gomez. Zaapelował do wiernych o otoczenie bliskością ofiar, które doznały nadużyć, a także modlitwę w intencji Kościoła lokalnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: papież przyjął dymisję biskupa oskarżonego o molestowanie małoletnich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.