Joe Biden i patriarcha Bartłomiej spotkali się. O czym rozmwiali?
Prezydent USA Joe Biden przyjął w poniedziałek w Białym Domu patriarchę Konstantynopola Bartłomieja I; omówiono metody walki ze zmianami klimatu, scenariusze zakończenie pandemii koronawirusa i kwestie wolności religijnej – podała agencja Associated Press.
Duchowy przywódca prawosławia spotkał się także z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem, który w pochlebnych słowach wyraził się o „niezwykłym przywództwie” Bartłomieja I.
„Omówiono zaangażowanie Stanów Zjednoczonych we wspieranie wolności religijnej na całym świecie, możliwości amerykańskiej współpracy z międzynarodową społecznością prawosławnych chrześcijan, a także z mniejszościami religijnymi w Turcji i regionie” – przekazał rzecznik Departamentu Stanu Ned Prince.
Biały Dom poinformował, że „rozmowy podkreśliły kluczową rolę, jaką wspólnoty wyznaniowe odgrywają w konfrontacji z szeregiem globalnych wyzwań, przed którymi stoi cały świat”.
Patriarcha Konstantynopola, wyrażając zadowolenie ze spotkania, określił prezydenta Bidena jako „męża wiary i człowieka wizji”. Dodał, że „nie można dopuścić do tego, aby jakiekolwiek krótkowzroczne programy polityczne kolidowały z wzajemnymi dobrymi relacjami”.
Spotkanie Joe Bidena z patriarchą Bartłomiejem
Bartłomiej I zapowiedział, że wraz z papieżem Franciszkiem i innymi przywódcami religijnymi wezwie międzynarodową społeczność do udostępniania szczepionek przeciw Covid-19 mieszkańcom wszystkich krajów świata, zwłaszcza tych najbiedniejszych.
81-letni prawosławny duchowny wziął także udział w uroczystym śniadaniu, wydanym przez Ambasadę Turcji w Waszyngtonie. Ta wizyta Bartłomieja I miała zwrócić uwagę na trudną sytuację niewielkiej prawosławnej mniejszości w Turcji. W rozmowie z tureckim ambasadorem Hasanem Muratem Mercanem patriarcha podkreślił, że jego misja „jest czysto duchowa i pokazuje, że Turcja może odgrywać integracyjną rolę, będąc budowniczym mostów między Wschodem a Zachodem”. Bartłomiej I nazwał spotkanie przykładem „wzajemnego dialogu i poszanowania”.
Associated Press podała, że strony nie poruszyły „bolesnych elementów wzajemnych relacji”. Natomiast rzecznik Departamentu Stanu USA przekazał, że wznowienie działalności prawosławnego seminarium na tureckiej wyspie Halki, zamkniętego przez rząd w Ankarze 50 lat temu, pozostaje „priorytetem”.
Bartłomiej I w niedzielę rozpoczął 12-dniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. „Złe samopoczucie patriarchy związane z długim lotem i napiętym programem” spowodowało w tym dniu konieczność nagłej i krótkiej hospitalizacji duchownego.
Przywódca duchowy społeczności prawosławnej jest określany mianem „zielonego patriarchy” ze względu na bliskie mu kwestie związane z ochroną środowiska. Bartłomiej I jest uważany za „pierwszego wśród równych” w gronie patriarchów prawosławia. Nadzoruje Grecki Kościół Prawosławny. Znaczna część wschodniego świata prawosławnego rządzi się za pośrednictwem własnych patriarchatów.
Bartłomiej I jest doktorem honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Źródło: PAP / kb
Skomentuj artykuł