Prezydent Joe Biden zawiesił wykonywanie wyroków śmierci

Prezydent Joe Biden zawiesił wykonywanie wyroków śmierci
Prezydent USA Joe Biden (fot. Samuel Corum /EPA/PAP)
KAI/mk

Prezydent USA Joe Biden zawiesił wykonywanie kary śmierci dla skazanych za przestępstwa federalne.

Zgodnie z zapowiedziami z kampanii wyborczej prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zawiesił wykonywanie kary śmierci na szczeblu federalnym. Cofnął tym samym decyzję swojego poprzednika Donalda Trumpa, który w 2020 r. przywrócił egzekwowanie kary śmierci po 17-letnim moratorium.

Wprowadził je w 2003 roku prezydent George W. Bush. Od tamtej pory żaden więzień przebywający w „celach śmierci” więzień federalnych nie otrzymał śmiertelnego zastrzyku. Dopiero po decyzji Trumpa, w 2020 r. i 2021 r. uśmiercono 13 skazańców.

Moratorium dotyczy osób skazanych przez sądy federalne (a nie stanowe) za najpoważniejsze przestępstwa, takie jak: zdrada stanu, szpiegostwo, wielokrotne i szczególnie okrutne morderstwa, np. zabójstwo dzieci.

Obecnie w celach śmierci więzień federalnych przebywa około 60 osadzonych, większość z nich w Federal Correction Complex w Terre Haute, w stanie Indiana. Są wśród nich: Dżohar Carnajew, który dokonał zamachu na mecie maratonu w Bostonie w 2013 roku i Dylann Roof, biały suprematysta, sprawca masakry w kościele w Charleston w 2015 roku.

DEON.PL POLECA

Karę śmierci nadal orzeka 27 na 50 stanów USA, z czego w sześciu wprowadzono moratorium na jej wykonywanie.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Chris Lowney

Żyj dla wielkiego celu

Dzisiejsze tempo życia zmusza nas do szybkiego podejmowania decyzji. Każdego dnia martwimy się o to, czy nasze wybory są słuszne. Zastanawiamy się nad naszymi relacjami, zaangażowaniem w pracę, celem, do którego...

Skomentuj artykuł

Prezydent Joe Biden zawiesił wykonywanie wyroków śmierci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.