Vincent Lambert ocalony? Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie

(fot. PAP/EPA/PHOTOPQR/L'UNION DE REIMS)

W poniedziałek wstrzymano sztuczne odżywianie Vincenta Lamberta, który od 2008 roku leży w szpitalu w "chronicznym stanie wegetatywnym", który według lekarzy "wyklucza powrót świadomości". Wieczorem sytuacja diametralnie się zmieniła.

Wstrzymanie karmienia połączone jest z "głęboką i nieprzerwaną akcją znieczulania". Według radia "France Info" czterdziestodwuletniemu pacjentowi podaje się morfinę.

42-letni Vincent Lambert w 2008 r. uległ wypadkowi na motorze. Od tego czasu żyje w tzw. stanie minimalnej świadomości: reaguje na bodźce, rusza oczami, płacze. Jego żona, Rachela i rodzeństwo opowiadają się za przerwaniem sztucznego podtrzymywania funkcji życiowych. Sprzeciwiają się temu rodzice Vincenta, którzy twierdzą, że utrzymują kontakt z synem, a terapia nie ma formy "uporczywej".

Matka pacjenta, która wraz z rodziną i blisko stuosobową grupą manifestowała w poniedziałek rano przed szpitalem w Reims, nazwała decyzję o odłączeniu syna zbrodnią.

DEON.PL POLECA

Lekarze już czterokrotnie próbowali doprowadzić do jego eutanazji. Kim jest Vincent Lambert? >>

W poniedziałek papież Franciszek opublikował na Twitterze wpis, którym prosił o modlitwę za osoby ciężko chore:

"Módlmy się za tych, którzy są ciężko chorzy. Strzeżmy zawsze życia, daru Boga, od początku do naturalnego kresu. Nie ulegajmy kulturze odrzucenia" - napisał Franciszek. Ojciec Święty już kilkukrotnie apelował o poszanowanie życia Lamberta. W połowie kwietnia 2018 roku powierzał go modlitwie wiernych.

Swoje stanowisko wystosowali również francuscy biskupi. W deklaracji ogłoszonej przez grupę bioetyki Konferencji Episkopatu Francji, Kościół sprzeciwił się wstrzymaniu nawadniania i odżywiania pacjenta, gdyż "nie jest on w sytuacji beznadziejnej i ostatecznej, która mogłaby spowodować etyczną akceptację wstrzymania zabiegów".

Jednak już wieczorem sytuacja ulegała zdecydowanej zmianie. Sąd apelacyjny w Paryżu ogłosił wyrok nakazujący lekarzom wznowienie odżywiania pacjenta. Zadecydowało stanowisko ONZ, którego Komitet Praw Osób Niepełnosprawnych wezwał na początku maja francuskie władze do nieprzerywania opieki lekarskiej nad Vincentem i ponowił to wezwanie w piątek.

"Sąd nakazuje państwu francuskiemu podjąć wszelkie środki, o które wystąpił Międzynarodowy Komitet ds. Praw Osób Niepełnosprawnych w dniu 3 maja 2019 r. w sprawie utrzymania odżywiania i nawodnienia Vincenta Lamberta" - czytamy w uzasadnieniu cytowanym przez agencję AFP. Tym samym zawieszono wcześniejszą decyzję. O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco.

W związku z tą sprawą warto, dowiedzieć się czym jest uporczywa terapia i dlaczego Kościół nie zgadza sie na jej stosowanie. Przeczytaj: Uporczywa terapia vs eutanazja [WYJAŚNIAMY]

Korzystałem z: PAP, Stacja7, Vatican News.

Redaktor i publicysta DEON.pl, pracuje nad doktoratem z metafizyki na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt, pisze również w "Tygodniku Powszechnym"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Vincent Lambert ocalony? Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.