Vincent Lambert ocalony? Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie

Vincent Lambert ocalony? Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie
(fot. PAP/EPA/PHOTOPQR/L'UNION DE REIMS)

W poniedziałek wstrzymano sztuczne odżywianie Vincenta Lamberta, który od 2008 roku leży w szpitalu w "chronicznym stanie wegetatywnym", który według lekarzy "wyklucza powrót świadomości". Wieczorem sytuacja diametralnie się zmieniła.

Wstrzymanie karmienia połączone jest z "głęboką i nieprzerwaną akcją znieczulania". Według radia "France Info" czterdziestodwuletniemu pacjentowi podaje się morfinę.

42-letni Vincent Lambert w 2008 r. uległ wypadkowi na motorze. Od tego czasu żyje w tzw. stanie minimalnej świadomości: reaguje na bodźce, rusza oczami, płacze. Jego żona, Rachela i rodzeństwo opowiadają się za przerwaniem sztucznego podtrzymywania funkcji życiowych. Sprzeciwiają się temu rodzice Vincenta, którzy twierdzą, że utrzymują kontakt z synem, a terapia nie ma formy "uporczywej".

Matka pacjenta, która wraz z rodziną i blisko stuosobową grupą manifestowała w poniedziałek rano przed szpitalem w Reims, nazwała decyzję o odłączeniu syna zbrodnią.

DEON.PL POLECA

Lekarze już czterokrotnie próbowali doprowadzić do jego eutanazji. Kim jest Vincent Lambert? >>

W poniedziałek papież Franciszek opublikował na Twitterze wpis, którym prosił o modlitwę za osoby ciężko chore:

"Módlmy się za tych, którzy są ciężko chorzy. Strzeżmy zawsze życia, daru Boga, od początku do naturalnego kresu. Nie ulegajmy kulturze odrzucenia" - napisał Franciszek. Ojciec Święty już kilkukrotnie apelował o poszanowanie życia Lamberta. W połowie kwietnia 2018 roku powierzał go modlitwie wiernych.

Swoje stanowisko wystosowali również francuscy biskupi. W deklaracji ogłoszonej przez grupę bioetyki Konferencji Episkopatu Francji, Kościół sprzeciwił się wstrzymaniu nawadniania i odżywiania pacjenta, gdyż "nie jest on w sytuacji beznadziejnej i ostatecznej, która mogłaby spowodować etyczną akceptację wstrzymania zabiegów".

Jednak już wieczorem sytuacja ulegała zdecydowanej zmianie. Sąd apelacyjny w Paryżu ogłosił wyrok nakazujący lekarzom wznowienie odżywiania pacjenta. Zadecydowało stanowisko ONZ, którego Komitet Praw Osób Niepełnosprawnych wezwał na początku maja francuskie władze do nieprzerywania opieki lekarskiej nad Vincentem i ponowił to wezwanie w piątek.

"Sąd nakazuje państwu francuskiemu podjąć wszelkie środki, o które wystąpił Międzynarodowy Komitet ds. Praw Osób Niepełnosprawnych w dniu 3 maja 2019 r. w sprawie utrzymania odżywiania i nawodnienia Vincenta Lamberta" - czytamy w uzasadnieniu cytowanym przez agencję AFP. Tym samym zawieszono wcześniejszą decyzję. O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco.

W związku z tą sprawą warto, dowiedzieć się czym jest uporczywa terapia i dlaczego Kościół nie zgadza sie na jej stosowanie. Przeczytaj: Uporczywa terapia vs eutanazja [WYJAŚNIAMY]

Korzystałem z: PAP, Stacja7, Vatican News.

Redaktor i publicysta DEON.pl, pracuje nad doktoratem z metafizyki na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt, pisze również w "Tygodniku Powszechnym"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Vincent Lambert ocalony? Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.