W archidiecezji łódzkiej powstało duszpasterstwo osób w kryzysie samobójczym. Ma obalać kościelne stereotypy

W archidiecezji łódzkiej powstało duszpasterstwo osób w kryzysie samobójczym. Ma obalać kościelne stereotypy
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

W archidiecezji łódzkiej powstało duszpasterstwo osób w kryzysie samobójczym i ich rodzin. Jego celem jest tworzenie stref wsparcia i motywacji do życia, a także obalanie istniejących wciąż w Kościele stereotypów o samobójstwie – powiedział PAP koordynator duszpasterstwa Papageno Team ks. Jarosław Magierski.

10 września przypada Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Ks. Magierski zaznaczył, że duszpasterstwo osób w kryzysie suicydalnym i ich rodzin zrodziło się z potrzeby czasu.

Kościół, a samobójstwa

"Kryzys osób borykających się z myślami samobójczymi, po próbach samobójczych oraz dotkniętych samobójczą śmiercią bliskich narasta od lat. A ponieważ ten problem dotyka w równym stopniu osoby wierzące i niewierzące, często pojawiał się przy okazji sakramentu pokuty. Właśnie z takich rozmów i spowiedzi wyłoniła się inicjatywa duszpasterstwa Papageno Team" – wyjaśnił.

Dodał, że u podstaw powstania Papageno Team legła także współpraca z Polskim Towarzystwem Suicydologicznym, którego jest członkiem. Oficjalnie duszpasterstwo osób w kryzysie suicydalnym, po próbie samobójczej i doświadczonych samobójstwem bliskiej osoby zostało powołane dekretem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia 18 sierpnia 2022 r.

DEON.PL POLECA

"Ksiądz arcybiskup powołał to duszpasterstwo po zapoznaniu się z opiniami m.in. Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz oceną Sekcji Psychologii Pastoralnej przy Komisji Wiary Konferencji Episkopatu Polski jak również psychologów i terapeutów, którzy zgodnie twierdzą, że istnieje potrzeba inicjacji przestrzeni w Kościele katolickim, która byłaby wsparciem dla tej grupy, będącej bardzo często stygmatyzowaną i piętnowaną" – stwierdził.

Według ks. Magierskiego w Kościele katolickim wciąż pokutuje wiele stereotypów o samobójstwie.

"Trudna jest zwłaszcza sytuacja osób, które zmagają się z traumą po samobójczej śmierci bliskiej osoby. Spotykają się one z głosami, że Kościół samobójców uważa za ludzi popełniających najcięższy i niewybaczalny grzech, którzy nie mają szans na zbawienie i nie mogą zostać pochowani w poświęconej ziemi. To wciąż jest w ludziach bardzo mocno obecne" – ocenił.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Zwoliński

Samobójstwo - jak określił je Edwin Shneidman - to zagadka. Przyczyny samobójstw i mechanizmy, które nimi kierują, pozostają bowiem tajemnicą. Wedle Światowej Organizacji Zdrowia jest to zjawisko wielowymiarowe i stanowi rezultat interakcji pomiędzy czynnikami biologicznymi,...

Skomentuj artykuł

W archidiecezji łódzkiej powstało duszpasterstwo osób w kryzysie samobójczym. Ma obalać kościelne stereotypy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.