W całej Polsce zbiórka na rzecz misji

W całej Polsce zbiórka na rzecz misji
KAI / slo

Od kilku lat II Niedziela Wielkiego Postu, to w Polsce dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. Dziś zbierane są do puszek datki na finansowanie projektów misyjnych za pośrednictwem Dzieła Pomocy "Ad Gentes" przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Tegorocznej zbiórce towarzyszy hasło "Daj świadectwo miłości i pomóż Kościołowi w krajach misyjnych". Na całym świecie pracuje 2171 polskich misjonarzy, w tym 52 świeckich.

- Wszyscy powinniśmy czuć się odpowiedzialni za działalność misyjną Kościoła - przypomina bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

W roku 2011 zebrano podczas zbiórki w niedzielę "Ad gentes" ponad 1,8 mln zł. Z tych ofiar sfinansowano 174 projekty: edukacyjnych 37, charytatywnych 27, medycznych 19, ogólnoewangelizacyjnych 91. Przyznanie projektów odbyło się w trzech sesjach. Podczas pierwszej, wiosennej, przyznano 67 projektów, natomiast w dwóch jesiennych przyznano najpierw 29 projektów, a następnie 78, na łączną sumę 145 150 euro.

DEON.PL POLECA

Po raz kolejny w roku 2011 istniała możliwość wysłania SMS-a o treści "Misje" na numer 72032 (koszt 2, 46 PLN z VAT). W ten sposób można wspierać misjonarzy przez cały rok. W czasie ubiegłorocznej akcji zebrano 92 211,44 zł. Całość tej kwoty została przekazana na realizację 8 projektów humanitarnych zgłoszonych przez misjonarzy do Dzieła Pomocy "Ad Gentes". Polscy misjonarze zrealizowali je w krajach Afryki: Tanzania, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska oraz w Ameryce Południowej: Jamajka, Ekwador, Peru, Boliwia. Sms-y można wysyłać również w tym roku, jak przypomniał podczas konferencji ks. Jarosław Buchowiecki, dyrektor Dzieła Pomocy "Ad gentes".

Podobnie jak w latach ubiegłych Dzieło Pomocy "Ad Gentes" przyznało roczne dotacje księżom diecezjalnym i misjonarzom świeckim w wysokości 3,5 tys. zł na łączną sumę 955 500 zł.

Każdy misjonarz i misjonarka przebywający na urlopie otrzymuje dotację urlopową w wysokości 500 zł lub ma prawo do tygodniowego pobytu w Domu Misyjnym w Jastrzębiej Górze. Ostatnio dokonano ustaleń z administratorami tego domu, aby rozpropagować wśród wspólnot kościelnych możliwości wykorzystania tego ośrodka dla celów rekolekcyjnych i formacyjnych.

Bp Jerzy Mazur przypomina, że wspieranie misji jest obowiązkiem każdego chrześcijanina. - Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za dzieło misyjne Kościoła powszechnego, to także spłata długu wobec pierwszych misjonarzy, którzy tysiąc lat temu przynieśli chrześcijaństwo na nasze tereny, św. Wojciecha, 5 Braci Misjonarzy i św. Brunona - podkreśla.

Werbista, o. Kazimierz Szymczycha, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, zwraca uwagę na patronat misyjny. Każdy może objąć patronatem - modlitewnym i finansowym - konkretnego misjonarza, znanego z imienia i nazwiska. - Ja sam miałem osoby, które były moimi patronami, dzięki ich wsparciu modlitewnemu, ale i finansowemu, odczuwałem ogromną pomoc - powiedział były misjonarz. Podkreślił, że nie muszą być to duże kwoty - już 2 złote tygodniowo, wpłacane regularnie i przez kilka osób, to ważne wsparcie.

Dzieło Pomocy "Ad Gentes" zostało zatwierdzone przez Konferencję Episkopatu Polski na 333. zebraniu plenarnym KEP w 2005 r. Jego celem jest niesienie pomocy materialnej polskim misjonarzom. Od 1 listopada 2011 r. dyrektorem Dzieła Pomocy "Ad Gentes" jest ks. Jarosław Buchowiecki. Dzieło jest agendą Komisji ds. Misji.

Celem Dzieła Pomocy "Ad Gentes" jest wspieranie polskich misjonarzy Kościoła katolickiego w realizacji ich misji, wspieranie działalności charytatywnej, społecznej i kulturowej na terenach misyjnych w szczególności prowadzonej przez polskich misjonarzy,gromadzenie i upowszechnianie informacji o działalności misjonarzy polskich i animacja misyjna w Polsce.

Dzieło Pomocy "Ad Gentes" w swojej działalności korzysta m.in. z publicznych zbiórek, indywidualnych ofiar, dotacji i darowizn.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W całej Polsce zbiórka na rzecz misji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.