W Chinach kolejne aresztowania katolików. W piątek aresztowano biskupa

W Chinach kolejne aresztowania katolików. W piątek aresztowano biskupa
Fot.: yacobhub1/depositphotos
KAI/tkb

20 i 21 maja przeprowadzono aresztowania niemalże całego personelu kościelnego z prefektury apostolskiej Xinxiang. Wpierw zatrzymano 7-miu księży, 10 seminarzystów, zaś 21 maja zatrzymano 63-letniego biskupa Josepha Zhang Weizhu, który w przeszłości był już wielokrotnie więziony.

Aż 100 policjantów z miast Hejian, Shahegiao oraz Cangzhou otoczyło budynek, w którym mieści się seminarium duchowne Xinxiang. Z uwagi na brak własnego pomieszczenia, korzysta ono z małej fabryki należącej do jednego z miejscowych katolików. Policjanci aresztowali czterech księży (wykładowców) oraz trzech innych, którzy pełnili tam posługę duszpasterską. Wraz z nimi zabrano także 10 kleryków. Zgodnie z Nowymi regulacjami nt. działalności religijnej zakład zamknięto a jego dyrektor trafił do aresztu.

Prefektura apostolska Xinxiang (na jej terenie mieszka około 100 tys. katolików) do tej pory nie została uznana przez chiński rząd. Dlatego wszystkie działania katolickie uważane są za nielegalne.

Chińska policja podała w specjalnym komunikacie, że "pewna grupa seminarzystów zdążyła się ukryć, ale trwają ich poszukiwania". Agenci służby bezpieczeństwa i policja przeczesują okoliczne domy poszukując "zbiegów". Ważnym jest fakt, że w związku ze wspominanymi już regulacjami anty-katolickimi, wszelakie oznaki wiary katolickiej w mieszkaniach czy domach podlegają karze grzywny, zaś same przedmioty są zabierane i natychmiastowo niszczone.

Źródło: KAI/tkb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ
20,94 zł
29,90 zł

Nie można wprost zliczyć tych wszystkich łask, które z kultu Najświętszego Serca Jezusa spłynęły na ludzi.
Pius XII, encyklika Haurietis aquas 

Kult Serca Jezusowego jest nieustannie żywy. Zwracający się ku niemu wierni doświadczają...

Skomentuj artykuł

W Chinach kolejne aresztowania katolików. W piątek aresztowano biskupa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.