"W chrześcijańskim narodzie nie może być miejsca na nienawiść"

"W chrześcijańskim narodzie nie może być miejsca na nienawiść"
(fot. Mazur/catholicnews.org.uk)
KAI / kw

W chrześcijańskim narodzie nie może być miejsca na nienawiść - podkreślił abp Józef Michalik podczas obchodów 1050-lecia Chrztu Polski w Jarosławiu.

Metropolita przemyski przewodniczył Mszy św. w miejscowym kościele kolegiackim pw. Bożego Ciała. Hierarcha stwierdził, że Polska potrzebuje dziś zatroskania wszystkich partii o dobro ludzi. - Polsce jest bardzo potrzebne, żebyśmy się wstydzili być źli - powiedział.

Abp Józef Michalik uznał za bardzo ważne, aby w umieć w swoim środowisku promować dobro, a język polski i zachowanie Polaków "były czyste i piękne". - Polsce jest bardzo potrzebne, żebyśmy się wstydzili być źli, żebyśmy czuli odpowiedzialność za naszą ojczyznę, nie obnosili się z jej słabościami, ale mobilizowali w kierunku pomocy, żebyśmy się dźwignęli z trudności - mówił.

Metropolita przemyski stwierdził, że Polska nie jest uważana przez Polaków za matkę. Przypomniał słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, który mówił: "Polska jest moją matką, może niedoskonałą, może starą o pomarszczonej twarzy, ale to moja matka i nie pozwolę jej znieważać nikomu". - Jak popatrzeć dzisiaj na ludzi, którzy szukają argumentów, żeby Polskę zohydzić, oskarżają ją w intencji własnych interesów? - mówił.

- Polska potrzebuje dziś zatroskania wszystkich partii o dobro ludzi, o rodziny wielodzietne, o życie poczęte, o kulturę narodu, o stabilność małżeństwa. Potrzebuje tego po to, abyśmy nie wynaradawiali się, tylko żebyśmy uszlachetniali naszym życiem rzeczywistość, w której wypadło nam żyć - podkreślił abp Michalik.

DEON.PL POLECA

Były przewodniczący Episkopatu Polski przypominał, że Polska ma wiele momentów w historii i wielu ludzi, z których może być dumna. Jako przykład podał Rodzinę Ulmów z Markowej na Podkarpaciu, która zginęła za ukrywanie Żydów podczas II wojny światowej.

Wskazywał, że Polsce potrzebne są elity. Jak podkreślił, nie chodzi tylko o osoby wysoko postawione w państwie. Według metropolity przemyskiego, człowieka elity cechuje otwarty umysł i serce, mądrość, ciekawość świata, uczciwość, właściwa hierarchię wartości i otwartość na wartości duchowe. - Środowisko również musi pomóc, nie może kompromitować tego, który jest obdarzony zaufaniem - zaznaczył.

- W chrześcijańskim narodzie nie może być miejsca na nienawiść do kolegi, koleżanki, w imię przekonań albo interesów. Twórcza hierarchia wartości opiera się na Bożych przykazaniach, na przykazaniu miłości Boga i bliźniego

Po Mszy św. z kolegiaty wyruszył przemarsz korowodu na Rynek. Tam został wystawiony spektakl "Rzecz o Michale Archaniele - moralitet średniowieczny" w wykonaniu grupy teatralnej Miejskiego Ośrodka Kultury wg "Legend Jarosławskich" Mateusza Pieniążka, w reżyserii Pawła Sroki. Po nim wystąpił z koncertem zespół Twoje Niebo, który powstał w 2009 roku przy klasztorze karmelitów bosych w Przemyślu, a obecnie działa w Krakowie. Ponadto grupa rekonstrukcyjna Drużyna Wojów Nadwieprzańskich "Czarny Odyniec" przedstawiło "Obóz Historyczny Mieszka I".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"W chrześcijańskim narodzie nie może być miejsca na nienawiść"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.