W Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi Kościół skupia się na kobietach
We wtorek Kościół katolicki obchodzi Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi. Jest to także liturgiczne wspomnienie św. Józefiny Bakhity - sudańskiej niewolnicy, która po odzyskaniu wolności wstąpiła do zgromadzenia Córek Miłosierdzia. W homilii wygłoszonej podczas jej kanonizacji Jan Paweł II powiedział: "W św. Józefinie Bakhicie dostrzegamy wspaniałą rzeczniczkę prawdziwej emancypacji".
8. Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi odbywa się pod hasłem "W trosce siła - Kobiety, Gospodarka, Handel Ludźmi".
Hasło tegorocznych obchodów proponuje skupienie się na kobietach, które są najbardziej dotknięte procederem handlu ludźmi, a jednocześnie odgrywają zasadniczą i ważną rolę w procesie przekształcania gospodarki wyzysku w ekonomię opieki.
Papież Franciszek nazwał proceder handlu ludźmi "głęboką raną"
Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański papież Franciszek nazwał proceder handlu ludźmi "głęboką raną" i wskazał, że jego ofiarami są zniewolone kobiety na ulicach miast. Do wszystkich odpowiedzialnych na świecie zaapelował, by położyć kres tym plagom.
8 luty to także liturgiczne wspomnienie św. Józefiny Bakhity, ogłoszone w 2015 roku przez papieża Franciszka.
Kim była św. Józefina Bakhita?
Bakhita urodziła się najprawdopodobniej w 1869 roku w Sudanie. Jako mała dziewczynka została porwana i sprzedana do niewoli. Wstrząs spowodowany porwaniem spowodował, że dziecko częściowo straciło pamięć i zapomniało, jak ma na imię. Imię Bakhita, oznaczające "Szczęściarę", zostało jej nadane przez porywaczy.
Bakhita pozostawała w niewoli przez 10 lat. W tym czasie wielokrotnie była sprzedawana, upokarzana i bita. Ostatecznie niewolnicę zakupił w Chartumie włoski konsul Callisto Legnani, z którym wyjechała do Włoch. Tam zamieszkała z jego rodziną.
We Włoszech zetknęła się z siostrami kanosjankami w Wenecji. Pod wpływem zakonnic Bakhita nawróciła się i 9 stycznia 1890 r. przyjęła sakramenty chrztu, bierzmowania i Eucharystii. Na chrzcie otrzymała też nowe imię - Józefina. Kilka lat później wstąpiła od Zgromadzenia Sióstr Córek Miłości Służebnic Ubogich (kanosjanki). 8 grudnia 1896 r. złożyła śluby zakonne, a 10 sierpnia 1927 r. profesję wieczystą.
W zakonie wykonywała różne prace: była kucharką, praczką, szwaczką, zakrystianką i furtianką. Wielokrotnie podkreślała, że gdyby po latach spotkała handlarzy niewolnikami, którzy ją porwali, uklękłaby przed nimi i ucałowała im ręce, ponieważ gdyby się to wszystko nie wydarzyło, nie zostałaby ani chrześcijanką, ani zakonnicą.
- Mogę rzeczywiście powiedzieć, że to, iż nie umarłam, jest cudem sprawionym przez Pana, który przeznaczył mnie do większych rzeczy - zwykła powtarzać.
Mieszkańcy Schio, w którym mieszkała, mówili o niej: "nasza ciemnoskóra matka". Ze względu na łagodność i dobroć Bakhita cieszyła się powszechnym szacunkiem także wśród innych sióstr.
Józefina Bakhita zmarła 8 lutego 1947 r. po długiej chorobie. Jej proces kanonizacyjny rozpoczął się po niemal trzydziestu latach od śmierci. Została beatyfikowana 17 maja 1992 r. przez papieża Jana Pawła II a 1 października 2000 r. została ogłoszona świętą.
Rzeczniczka prawdziwej emancypacji
W homilii wygłoszonej podczas kanonizacji Jan Paweł II podkreślał: "W dzisiejszym świecie tysiące kobiet nadal pada ofiarą niesprawiedliwości, nawet w rozwiniętych, nowoczesnych społeczeństwach. W św. Józefinie Bakhicie dostrzegamy wspaniałą rzeczniczkę prawdziwej emancypacji. Historia jej życia nie skłania do biernego oporu, ale budzi zdecydowaną wolę skutecznego działania w celu uwolnienia dziewcząt i kobiet od ucisku i przemocy oraz przywrócenia im godności tak, aby mogły w pełni korzystać ze swoich praw".
Św. Józefina Bakhita jest patronką Kościoła katolickiego w Sudanie, zgromadzeń sióstr i braci kanosjanów, a także wszystkich dzieł miłosierdzia, w szczególności na rzecz ubogich dziewcząt i kobiet.
Patronuje też międzyzakonnej "Sieci Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa", stworzonej w celu zwalczania i zapobiegania handlowi ludźmi oraz pomocy ofiarom tego procederu.
Źródło: PAP / pk
Skomentuj artykuł