W Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi Kościół skupia się na kobietach

W Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi Kościół skupia się na kobietach
fot. Depositphotos
PAP / pk

We wtorek Kościół katolicki obchodzi Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi. Jest to także liturgiczne wspomnienie św. Józefiny Bakhity - sudańskiej niewolnicy, która po odzyskaniu wolności wstąpiła do zgromadzenia Córek Miłosierdzia. W homilii wygłoszonej podczas jej kanonizacji Jan Paweł II powiedział: "W św. Józefinie Bakhicie dostrzegamy wspaniałą rzeczniczkę prawdziwej emancypacji".

8. Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi odbywa się pod hasłem "W trosce siła - Kobiety, Gospodarka, Handel Ludźmi".

Hasło tegorocznych obchodów proponuje skupienie się na kobietach, które są najbardziej dotknięte procederem handlu ludźmi, a jednocześnie odgrywają zasadniczą i ważną rolę w procesie przekształcania gospodarki wyzysku w ekonomię opieki.

Papież Franciszek nazwał proceder handlu ludźmi "głęboką raną"

Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański papież Franciszek nazwał proceder handlu ludźmi "głęboką raną" i wskazał, że jego ofiarami są zniewolone kobiety na ulicach miast. Do wszystkich odpowiedzialnych na świecie zaapelował, by położyć kres tym plagom.

8 luty to także liturgiczne wspomnienie św. Józefiny Bakhity, ogłoszone w 2015 roku przez papieża Franciszka.

Kim była św. Józefina Bakhita?

Bakhita urodziła się najprawdopodobniej w 1869 roku w Sudanie. Jako mała dziewczynka została porwana i sprzedana do niewoli. Wstrząs spowodowany porwaniem spowodował, że dziecko częściowo straciło pamięć i zapomniało, jak ma na imię. Imię Bakhita, oznaczające "Szczęściarę", zostało jej nadane przez porywaczy.

Bakhita pozostawała w niewoli przez 10 lat. W tym czasie wielokrotnie była sprzedawana, upokarzana i bita. Ostatecznie niewolnicę zakupił w Chartumie włoski konsul Callisto Legnani, z którym wyjechała do Włoch. Tam zamieszkała z jego rodziną.

We Włoszech zetknęła się z siostrami kanosjankami w Wenecji. Pod wpływem zakonnic Bakhita nawróciła się i 9 stycznia 1890 r. przyjęła sakramenty chrztu, bierzmowania i Eucharystii. Na chrzcie otrzymała też nowe imię - Józefina. Kilka lat później wstąpiła od Zgromadzenia Sióstr Córek Miłości Służebnic Ubogich (kanosjanki). 8 grudnia 1896 r. złożyła śluby zakonne, a 10 sierpnia 1927 r. profesję wieczystą.

W zakonie wykonywała różne prace: była kucharką, praczką, szwaczką, zakrystianką i furtianką. Wielokrotnie podkreślała, że gdyby po latach spotkała handlarzy niewolnikami, którzy ją porwali, uklękłaby przed nimi i ucałowała im ręce, ponieważ gdyby się to wszystko nie wydarzyło, nie zostałaby ani chrześcijanką, ani zakonnicą.

- Mogę rzeczywiście powiedzieć, że to, iż nie umarłam, jest cudem sprawionym przez Pana, który przeznaczył mnie do większych rzeczy - zwykła powtarzać.

Mieszkańcy Schio, w którym mieszkała, mówili o niej: "nasza ciemnoskóra matka". Ze względu na łagodność i dobroć Bakhita cieszyła się powszechnym szacunkiem także wśród innych sióstr.

Józefina Bakhita zmarła 8 lutego 1947 r. po długiej chorobie. Jej proces kanonizacyjny rozpoczął się po niemal trzydziestu latach od śmierci. Została beatyfikowana 17 maja 1992 r. przez papieża Jana Pawła II a 1 października 2000 r. została ogłoszona świętą.

Rzeczniczka prawdziwej emancypacji

W homilii wygłoszonej podczas kanonizacji Jan Paweł II podkreślał: "W dzisiejszym świecie tysiące kobiet nadal pada ofiarą niesprawiedliwości, nawet w rozwiniętych, nowoczesnych społeczeństwach. W św. Józefinie Bakhicie dostrzegamy wspaniałą rzeczniczkę prawdziwej emancypacji. Historia jej życia nie skłania do biernego oporu, ale budzi zdecydowaną wolę skutecznego działania w celu uwolnienia dziewcząt i kobiet od ucisku i przemocy oraz przywrócenia im godności tak, aby mogły w pełni korzystać ze swoich praw".

Św. Józefina Bakhita jest patronką Kościoła katolickiego w Sudanie, zgromadzeń sióstr i braci kanosjanów, a także wszystkich dzieł miłosierdzia, w szczególności na rzecz ubogich dziewcząt i kobiet.

Patronuje też międzyzakonnej "Sieci Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa", stworzonej w celu zwalczania i zapobiegania handlowi ludźmi oraz pomocy ofiarom tego procederu.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

W Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi Kościół skupia się na kobietach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.