"W Janie Pawle II odnajdywałem mistyka"

"W Janie Pawle II odnajdywałem mistyka"
(fot. Library of Congress / Wikimedia Commons)
KAI / pz

"Fotografując pielgrzymki Jana Pawła II do Polski interesowały mnie relacje między Janem Pawłem II a naszym narodem, a w nim widziałem mistyka" - wspominał Stanisław Markowski, znany fotograf, dokumentalista, który 18 października był gościem Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, w ramach spotkań z cyklu "Z Janem Pawłem II ku przyszłości".

Wspominając lata 70. okresu PRL i działalność opozycji demokratycznej Stanisław Markowski podkreślił, że "wówczas okazało się, że aparat fotograficzny jest groźną bronią dla systemu". - To, co robiłem, to było fotografowanie na rzecz naszego wybijania się na wolność - stwierdził.

Wspominał też czasy rodzącej się "Solidarności" w Stoczni Gdańskiej. - Tam wówczas była wolna Polska.

DEON.PL POLECA

W swojej refleksji o bł. Janie Pawle II odniósł się również do znaczenia słowa "Ojczyzna". - Ono jest w twarzach ludzi odzyskujących nadzieję. Ono jest w walce o wolność - mówił. "Myślę, że Jan Paweł II przyjeżdżał do nas zobaczyć nasze twarze. Dla bardzo wielu z nas Jan Paweł II był jak ojciec".

Gość spotkania wyznał,że dla niego samego "aparat fotograficzny był pretekstem do głębszego życia".

Publiczność wysłuchała też kompozycji muzycznych w wykonaniu Stanisława Markowskiego do utworów polskich poetów, m. in. Jerzy Liebert i Bohdan Rudnicki oraz tenora Juliusza Ursyna Niemcewicza.

Pomysłodawcą cyklu spotkań "Z Janem Pawłem II ku przyszłości" jest Krzysztof Witkowski, twórca i dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Stanisław Markowski - ur. 8 mają 1949 r. w Częstochowie. Fotograf, dokumentalista, wykładowca w Krakowskiej Szkole Teatralnej.

Twórca fotografii faktu, rejestrujący m. in. czarny marsz po śmierci studenta UJ Stanisława Pyjasa, do którego doszło wiosną 1977 r., samospalenia na krakowskim Rynku Walentego Badylaka, protestującego przeciw milczeniu o zbrodni katyńskiej wiosną 1980; wydarzeń w Stoczni Gdańskiej w 1980 r.; demonstracji po wprowadzeniu stanu wojennego; pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki oraz pielgrzymek Jana Pawła II.

Jest autorem albumu "Ku wolności" ze wstępem matki błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, Marianny. Album stanowi swoisty pamiętnik i jest świadectwem polskiego doświadczeniem lat 1976-1989. Fotografie zamieszczone w albumie dokumentują m. in. zdarzenia po zamordowaniu Stanisława Pyjasa i samospaleniu Walentego Badylaka, Polski Sierpień 1980 roku w Stoczni Gdańskiej, pielgrzymki do Polski Jana Pawła II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"W Janie Pawle II odnajdywałem mistyka"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.