W Jerozolimie zostanie zorganizowana międzynarodowa konferencja ws. miejsc świętych

W Jerozolimie zostanie zorganizowana międzynarodowa konferencja ws. miejsc świętych
(fot. shutterstock)
KAI / mp

Po niedawnej eskalacji napięcia wokół Wzgórza Świątynnego, sunnicki uniwersytet Al-Azhar w Kairze zorganizuje we wrześniu międzynarodową konferencję nt. Jerozolimy.

Na spotkaniu ma zostać omówiona dzisiejsza sytuacja i przyszłość Świętego Miasta i muzułmańskich miejsc świętych. Dwa najważniejsze z nich - meczet Kopuła na Skale i Al-Aksa znajdują się właśnie na Wzgórzu Świątynnym, zwanym też Esplanadą Meczetów.
Jest to święte miejsce także dla wyznawców judaizmu, gdyż tam znajdowała się Świątynia, zburzona w 70 r., której pozostałością jest fragment muru zachodniego, zwany Ścianą Płaczu. W czasach biblijnych miejsce to nosiło nazwę Moria - to na tamtejszej skale Abraham składał ofiarę ze swego syna Izaaka.
Eskalacja przemocy rozpoczęła się 14 lipca, gdy trzech palestyńskich zamachowców zaatakowało izraelskich policjantów, zabijając dwóch z nich, po czym sami zostali zastrzeleni. W reakcji na to wydarzenie władze izraelskie zamontowały wykrywacze metalu przy wejściach na Wzgórze Świątynne i nie dopuściły muzułmanów do meczetu Al-Aksa na ich piątkowe modlitwy. Nie było to zgodne z obowiązującym tam "status quo" i wywołało protesty wyznawców islamu.
W wyniku aktów przemocy w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu zginęło sześć osób (po trzech Palestyńczyków i Izraelczyków). W stolicy sąsiedniej Jordanii, Ammanie zaatakowano ambasadę izraelską - zginęło dwóch Jordańczyków, a jeden Izraelczyk został ciężko ranny.
Ostatnim wielkim wydarzeniem organizowanym przez uniwersytet Al-Azhar była międzynarodowa konferencja pokojowa w Kairze, w której 28 kwietnia wziął udział papież Franciszek.
DEON.PL POLECATworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Jerozolimie zostanie zorganizowana międzynarodowa konferencja ws. miejsc świętych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.