W Kijowie odbyło się pierwsze posiedzenie Synodu nowego Kościoła prawosławnego

W Kijowie odbyło się pierwsze posiedzenie Synodu nowego Kościoła prawosławnego
(fot. Frolexandr [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons)
KAI / kk

We wtorek 5 lutego w Budynku Metropolitalnym przy historycznym soborze Sofii Kijowskiej (Mądrości Bożej) w Kijowie odbyło się pierwsze posiedzenie Świętego Synodu Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU). Przewodniczył mu jego zwierzchnik, metropolita kijowski i całej Ukrainy Epifaniusz.

Informując o obradach na stronie internetowej istniejącego od niespełna dwóch miesięcy Kościoła zaznaczono, że wszystkie uchwały i decyzje tego gremium zapadły przy pełnej zgodzie wszystkich jego uczestników.

Postanowiono, że honorowy patriarcha 90-letni Filaret będzie obecnie kierował eparchią (diecezją) kijowską, złożoną z parafii i prawie wszystkich klasztorów stolicy Ukrainy, które podlegały mu do 15 grudnia ub.r., a więc do czasu, gdy był on patriarchą kijowskim i Rusi-Ukrainy i stał na czele Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK).

Spod jurysdykcji Filareta wyjęto stołeczny klasztor św. Michała o Złotych Kopułach, gdyż ze względu na swe znaczenie historyczne i religijne dla prawosławia ukraińskiego będzie nim zarządzał namiestnik w randze biskupa. Synod powołał na to stanowisko arcybiskupa wyszhorodzkiego Agapita, zrównując go przy tym w randze z biskupami diecezjalnymi.

W czasie obrad zatwierdzono tytuły biskupów PKU, ustalono tryb nazywania eparchii w sytuacji, gdy niektóre nazwy się pokrywają. Chodzi o te jednostki terytorialne, które istniały wcześniej oddzielnie w łonie UKP PK i Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (UAKP), zanim oba te Kościoły połączyły się 15 grudnia ub.r. w PKU. W takim wypadku eparchia będzie nosiła nazwę zgodnie z podwójnym tytułem swego biskupa.

DEON.PL POLECA

Przyjęto zasadę, że wspólnoty religijne, które wchodziły w skład poszczególnych eparchii w dniu powstania PKU, pozostają nadal w ich granicach. Postanowiono, że przejście duchowieństwa i parafii z jednej eparchii do drugiej jest możliwe jedynie na gruncie przepisów kanonicznych, a więc za zgodą biskupów obu zainteresowanych eparchii, potwierdzoną odpowiednimi dokumentami. Synod rozpatrzył i zatwierdził typowy statut Kierownictwa Eparchii. Na wniosek głowy Kościoły metropolita winnicki i barski Symeon został sekretarzem Świętego Synodu PKU.

W związku z wybraniem dotychczasowego rektora Kijowskiej Prawosławnej Akademii Teologicznej metropolity Epifaniusza na zwierzchnika nowego Kościoła, postanowiono, że nowym rektorem zostanie obecny pierwszy prorektor tej uczelni ks. protojerej Ołeksandr Trofimluk. Mianowano go również przewodniczącym Zarządu Oświaty Duchowej i Nauki Teologicznej. Na czele Synodalnego Zarządu Duchowieństwa Wojskowego stanął metropolita czerkaski i czyhyryński Jan, a Zarządu Służby Społecznej i Dobroczynności - arcybiskup doniecki i mariupolski Sergiusz.

Biorąc pod uwagę szczególną doniosłość rozwijania zewnętrznych kontaktów kościelnych, zajmującym się tym Zarządem będzie kierował osobiście zwierzchnik Kościoła.

W celu koordynacji wysiłków Kościoła w zakresie pomocy ofiarom łamania praw człowieka i osobom pozbawionym bezprawnie wolności, przebywającym na okupowanych obszarach Ukrainy i w Rosji, biskupi powołali do życia Prawosławną Misję Pomocy tym ludziom. Jej przewodniczącym został arcybiskup symferopolski i krymski Klemens.

Obecnie Święty Synod PKU liczy 13 członków z metropolitą kijowskim i całej Ukrainy Epifaniuszem na czele. Dwa następne miejsca zajmują zwierzchnicy obu Kościołów, które utworzyły nowy Kościół: patriarcha Filaret i metropolita lwowski Makary (gdy kierował UAKP, miał tytuł metropolity kijowskiego i całej Ukrainy).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Kijowie odbyło się pierwsze posiedzenie Synodu nowego Kościoła prawosławnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.