W kościołach odbędzie się VI Narodowe Czytanie Pisma Świętego

W kościołach odbędzie się VI Narodowe Czytanie Pisma Świętego
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

1 maja odbędzie się VI Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Słowo Boże to kanał komunikacji osobowej między Bogiem a człowiekiem, która jest warunkiem koniecznym dla pełnego rozwoju człowieka - powiedział ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.

Hasłem przypadającego w niedzielę VI Narodowego Czytania Pisma Świętego w tym roku są słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Łukasza „Pokój temu domowi” (Łk 10,5). Narodowe Czytanie Pisma Świętego inauguruje 14. Tydzień Biblijny, którego hasło „Jezus stanął pośród nich i rzekł: Pokój wam” nawiązuje do tematu roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce.

Ks. prof. Witczyk zaznaczył, że echo słów Chrystusa: „Pokój wam” słyszymy na koniec każdej mszy św. w wezwaniu: „Idźcie w pokoju Chrystusa”.

- To posłanie, które otrzymujemy od Chrystusa, którego przyjęliśmy w Ewangelii i w Eucharystii, a teraz pragniemy ten pokój, którym On nas napełnił, zanieść światu - mówił.

Dodał, że słowa te nawiązują do hasła tegorocznego programu duszpasterskiego przyjętego przez Konferencję Episkopatu Polski na lata 2021-2022 „Posłani w pokoju Chrystusa”.

DEON.PL POLECA

- Pokojem, który jednoczy ludzi i wzywa do przebaczenia, miłosierdzia, sprawiedliwości, mówienia prawdy jest sam Chrystus - zastrzegł.

Ks. prof. Witczyk wyjaśnił, że Słowo Boże to „kanał komunikacji osobowej między Bogiem a człowiekiem”. - Bez komunikacji między Bogiem a człowiekiem nasze życie byłoby bardzo płaskie, ograniczone do perspektywy doczesnej i materialnej - ocenił. Zdaniem duchownego „Słowo Boże nadaje naszej kulturze wymiar transcendentny”.

Duchowny zastrzegł, że „otwarcie na komunikację z Bogiem jest warunkiem koniecznym dla pełnego rozwoju człowieka w kierunku szczęścia i zbawienia”.

- Fragment Ewangelii, który będziemy zgłębiać podczas Narodowego Czytania Pisma Świętego, ukazuje Chrystusa przychodzącego do uczniów, którzy całą noc łowili ryby na jeziorze Tyberiadzkim i niczego nie złowili. Jezus poleca im jeszcze raz zarzucić sieci. Te słowa są wbrew logice ludzkiej - apostołowie są doświadczonymi rybakami, wiedzą jak łowić ryby - jednak ufają temu słowu, zarzucają sieci a ich połów staje się niezwykle obfity - przypomniał ks. prof. Witczyk.

Przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II przypomniał, że inicjatywa Narodowego Czytania Pisma Świętego została podjęta po raz pierwszy w 2016 r. w kontekście obchodów 1050-lecia chrztu Polski.

- Chrzest oznacza zanurzenie człowieka w Słowie Bożym, które uobecnia Chrystusa, Jego śmierć i zmartwychwstanie. Ale żeby chrzest - ten sprzed 1050 lat jako chrzest narodu oraz chrzest osobisty każdego z nas - nie pozostał jedynie historycznym rytem, musimy tę wielką łaskę sakramentu nie tylko utrzymywać, ale nieustannie rozwijać i pogłębiać w naszej teraźniejszości - zastrzegł.

Ks. prof. Witczyk przypomniał, że w 2008 r. papież Benedykt XVI zwołał nadzwyczajny synod biskupów pod hasłem „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła”. Przypomniał słowa papieża Benedykta XVI, który w adhortacji „Verbum Domini” nazwał Słowo Boże „kodem kulturowym Europy i świata”. - Bez kodu genetycznego nasz organizm nie może funkcjonować. Podobna katastrofa grozi człowiekowi, który zapomina o Słowie Bożym. Prowadzi to do rozmaitych katastrof całych narodów takich jak wojny, nie mówiąc już o katastrofach moralnych czy osobistych polegających na wypaczaniu sensu ludzkiego życia - stwierdził duchowny.

Duchowny zaznaczył, że osoby które chciałyby zacząć czytać samodzielnie Pismo Święte, ale nie wiedzą jak się za to zabrać, mogą skorzystać z pomocy bezpłatnej aplikacji „Dzieło Biblijne”.

Wyjaśnił, że aplikacja zawiera tekst Biblii Tysiąclecia oraz obszerny komentarz do wszystkich czytań niedzielnych, łącznie z psalmem responsoryjnym. Dodał, że aplikacja daje również dostęp do Słownika Teologii Biblijnej oraz artykułów publikowanych w czasopismach: „Verbum Vitae” oraz „The Biblical Annals”.

Przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II poinformował, że centralne obchody VI Narodowego Czytania Pisma Świętego odbędą się w niedzielę w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi w Warszawie. Mszy św. podczas której rozdawane będą karteczki z referencjami do konkretnych fragmentów Pisma Świętego - tzw. sigla - o godz. 11:00 przewodniczył będzie ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński. O godz. 12:30 w ogrodzie przy domu parafialnym artyści, ludzie kultury oraz rodziny będą odczytywać wybrany przez siebie fragment z Ewangelii św. Łukasza i dzielić się świadectwami.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

W kościołach odbędzie się VI Narodowe Czytanie Pisma Świętego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.