W piątek rozpoczną się II Małopolskie Dni JP2

W piątek rozpoczną się II Małopolskie Dni JP2
(fot. allesandro_silipo / flickr.com)
KAI / pz

Kraków, Wadowice, Tarnów, Stary Sącz, Kalwaria Zebrzydowska i Zakopane - to miasta szczególnie bliskie Karolowi Wojtyle. Od 15 do 17 czerwca w ramach II Małopolskich Dni Jana Pawła II odbędą się w nich wydarzenia ukazujące życie papieża Polaka. Mottem tegorocznego wydarzenia są słowa Ojca Świętego: "Sztuka to to, co czyni człowieka bardziej człowiekiem".

Małopolskie Dni Jana Pawła II to inicjatywa, która zrodziła się w ubiegłym roku z okazji beatyfikacji Ojca Świętego. Jej celem jest uhonorowanie osoby papieża oraz przyczynienie się do zachowania i szerzenia jego nauki oraz życiowej postawy. Pierwsza edycja poświęcona była miejscom w Małopolsce związanym z różnymi etapami życia Karola Wojtyły. W tym roku organizatorzy chcą przybliżyć osobę bł. Jana Pawła II poprzez różnorodne wydarzenia kulturalne i artystyczne. Mottem tegorocznej edycji są słowa papieża Polaka: "Sztuka to to, co czyni człowieka bardziej człowiekiem".

- Można m.in. wybrać się na koncert TGD z Mietkiem Szcześniakiem, zobaczyć spektakl "Brat naszego Boga" czy zwiedzić z przewodnikiem starosądecki Ołtarz Papieski. A to tylko niewielka część tego, co czeka na mieszkańców Krakowa, Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Tarnowa, Starego Sącza i Zakopanego oraz wszystkich gości, którzy zdecydują się przyjechać do Małopolski - zapowiada Agata Szuta, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

W piątek 15 czerwca w Krakowie na placu przed oknem papieskim odbędzie się koncert "Trzeciej Godziny Dnia" z udziałem Mieczysława Szcześniaka. Natomiast w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu zaplanowano spotkanie poświęcone wspomnieniom mnichów o Janie Pawle II. Podzielą się nimi o. Leon Knabit i o. Marian Kanior. Z kolei w sobotę wygłoszą oni wykład "Życie monastyczne oczami Jana Pawła II".

W ramach wydarzenia odbędzie się koncert chrześcijańskiego zespołu ze Starego Sącza "Pokolenie JP2" z programem "Nie lękajcie się być świętymi".

W weekend 16-17 czerwca będzie można zwiedzać opactwo w Tyńcu z przewodnikiem. Będzie można zobaczyć m.in. muzeum, krypty i pokój papieski. Dla uczestników przygotowane również rodzinną wielkoformatową grę planszową "U źródeł Polski".

Przez trzy dni, w piątek, sobotę oraz niedzielę w Kinie Kijów Centrum odbędą się pokazy filmów o Janie Pawle II: "Jan Paweł II. Szukałem Was..." i "Świadectwo". W ramach Dni będzie można również zwiedzać z przewodnikiem Pałac Biskupów Krakowskich.

W Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY odbędzie się spektakl w wykonaniu Theatrum Mundi "Gniazdo, z którego wyszedłem". Jest to opowieść o okupacyjnych losach Karola Wojtyły we wspomnieniach robotników Solvay’u, projekcja filmu dokumentalnego "Natchnienie trudnego dobra. Śladami okupacyjnych losów Karola Wojtyły" w reżyserii Zbigniewa Osławskiego, a także spotkanie autorskie z Karoliną Biedrzycką, autorką wywiadów z robotnikami fabryki Solvay.

Natomiast w niedzielę, 17 czerwca w Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" zaplanowano piknik z okazji Święta Rodziny: finał konkursu piosenki dziecięcej" Kto śpiewa, dwa razy się modli", koncert "Saltrom Gospel Choir", projekcję filmu "Małopolska. Miejsca serdeczne Jana Pawła II".

W Starym Sączu w klasztorze sióstr Klarysek będzie można wysłuchać koncertu chóru Krakowskiej Młodej Filharmonii z repertuarem pieśni religijnych. Zaplanowano też zwiedzanie z przewodnikiem: Ołtarza Papieskiego, tzw. "Sali pamięci" oraz Muzeum regionalnego. Ponadto odbędzie się koncert zespołu "Promyczki Dobra", spektakl plenerowy w wykonaniu Teatru "A" oraz pokaz filmów o Janie Pawle II.

Z kolei w klasztorze oo. bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej będzie można zobaczyć spektakl "Brat naszego Boga" w reżyserii Artura Dziurmana, a także zwiedzać sanktuarium z przewodnikiem. Uczestnicy obejrzą także spektakl "Rycerz Niezłomny" w wykonaniu Theatrum Mundi. Jest to opowieść o życiu i śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego.

W Zakopanem w kościele Św. Krzyża odbędzie się Oratorium "Pelikan", a w Księżówce spotkanie z autorką i projekcja filmu Barbary Szumowskiej "Szczyty gór należą do niego". Zaplanowano też zwiedzanie m.in. Pustelni św. Alberta oraz koncert TGD z Mietkiem Szcześniakiem.

Natomiast w Wadowicach zaplanowano m.in. trzy wykłady: "Karol Wojtyła i czasy szkolne", "Karol Wojtyła i religijne wychowanie" i "Wojtyła i artystyczny świat przedwojennych Wadowic". W ramach wydarzenia odbędzie się także zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II.

W Tarnowie będzie można zwiedzać Muzeum Diecezjalne oraz Bazylikę Katedralną. W kościele bł. Karoliny Kózkówny uczestnicy będą mogli obejrzeć wystawę fotograficzną, a także wysłuchać koncertu zespołu "Śląsk" z programem "Santo Subito".

Szczegółowy program II Małopolskich Dni Jana Pawła II na stronach: www.franciszkanska3.pl. i www.idmjp2.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W piątek rozpoczną się II Małopolskie Dni JP2
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.