W Rzeszowie centralne obchody Dnia Judaizmu

W Rzeszowie centralne obchody Dnia Judaizmu
(fot. atrphoto / flickr.com)
7 lat temu
KAI / drr

- Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy - powiedział bp Kazimierz Górny podczas oficjalnej inauguracji centralnych obchodów XV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Tegoroczne obchody, których gospodarzem po raz pierwszy jest Rzeszów, połączono z przypadającym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Shoah.

Uroczystość inauguracji Dnia Judaizmu, która odbyła się w rzeszowskim Ratuszu, poprzedziło wręczenie medali "Sprawiedliwy wśród narodów świata" trojgu nieżyjącym już mieszkańcom Podkarpacia. Krewnym osób, którzy podczas wojny ratowali Żydów, medale przyznawane przez jerozolimski Instytut Yad Vashem, wręczyli sami ocaleni lub ich potomkowie.

Podczas uroczystej inauguracji Dnia Judaizmu bp Kazimierz Górny podziękował stronie żydowskiej za włączenie do programu obchodów ceremonii uhonorowania Polaków, którzy ratowali Żydów. - To, co przeżyłem przed chwilą jest na wskroś religijne - powiedział ze wzruszeniem biskup rzeszowski. Przypomniał słowa Talmudu, iż kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat oraz ewangeliczne przesłanie, iż nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś oddaje swoje życie za bliźniego.

- Niech ten dzień pomoże każdemu z nas zwracać się do bliźnich z jeszcze większym szacunkiem i czynić ze świata prawdziwy dom - zaapelował bp Górny, który swoje wystąpienie zakończył słowami: "Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy".

- Pełnimy dziś wolę Jana Pawła II - podkreślił Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Przypomniał też sformułowanie tego papieża, iż kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm.  -Takie dni prowadzą nas do Jana Pawła II i do Boga - powiedział rabin.

W centralnych obchodach XV Dnia Judaizmu uczestniczą m.in. ambasador Izraela w Polsce, Zvi Rav-Ner, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, naczelny rabin Krakowa Boaz Pash a także biskup rzeszowski Kazimierz Górny i bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP.

Mottem tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu są słowa z Księgi Rodzaju "Odtąd nie będziesz się zwał Jakub lecz Izrael…" (Rdz 32,29).

Celem Dnia Judaizmu jest wspólna refleksja i modlitwa oraz pomoc wierzącym w Chrystusa w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa, będącego dla chrześcijan spełnieniem w Jezusie Chrystusie starotestamentalnych obietnic.

W programie obchodów przewidziano jeszcze m.in. chrześcijańsko-żydowski panel dyskusyjny, wizytę w rzeszowskiej synagodze i modlitwę na cmentarzu żydowskim, którą z okazji Dnia Judaizmu i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Shoah poprowadzi rabin Michael Schudrich.

O godz. 16.15 w rzeszowskim kościele farnym odbędzie się Nabożeństwo Słowa Bożego. Zwieńczeniem obchodów XVI Dnia Judaizmu będzie koncert z jakim w rzeszowskiej filharmonii wystąpi Joseph Malovany - sławny kantor z Nowego Jorku, uznawany za najlepszego wykonawcę hebrajskiej muzyki liturgicznej.

Z okazji Dnia Judaizmu, w Rzeszowie i wielu miejscowościach diecezji odbywa się szereg wydarzeń towarzyszących, głównie wystaw fotograficznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Rzeszowie centralne obchody Dnia Judaizmu
Komentarze (3)
RJ
Robert Jęczeń
17 stycznia 2012, 12:40
"Jezus im rzekł: 'Czy nigdy nie czytaliście w Piśmie: Ten właśnie kamień, który odrzucili budujący, stał się głowicą węgła. Pan to sprawił, i jest cudem w naszych oczach. Dlatego powiadam wam: Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce.'" Mt 21, 42-43.
V
veritas
17 stycznia 2012, 12:07
Przeklejam tu też swoją prośbę. Jako że Sobor zalecił nie tylko zmianę teorii, lecz nową praktykę: ożywienie spotkań, wzajemne poznanie się, szacunek, również wspólne studia biblijne i teologiczne oraz braterski dialog.  A historyk żydowski Graetz, którym żydzi tak zawsze się chlubią napisał:"Talmud stał się wyłącznym autorytetem w łonie żydostwa i wyparł niemal Biblię ze świadomości narodu." Zatem skoro mamy się wzajemnie poznawać, pora umieścić na deonie obok linku do Biblii link do pełnego tekstu Talmudu. Przynajmniej na czas Dni Judaizmu.
N
neros
17 stycznia 2012, 11:56
"Podczas liturgii sprawowanych w Dniu Judaizmu wierni modlić się będą m.in. aby Kościół coraz pełniej rozwijał dialog religijny z wyznawcami judaizmu w duchu wezwania do braterstwa II Soboru Watykańskiego, nauczania błogosławionego Jana Pawła II oraz za Żydów "aby wierni swemu wybraniu byli świadkami Jedynego i Prawdziwego Boga w świecie naznaczonym ateizmem, materializmem, kulturą chwili i użycia". Może sie mylę ale w Piśmie Św. nikt nie mówi o dialogu ale o nawracaniu, to efekt działania modernizmu i poprawności politycznej w Kościele. Przykre to ale prawdziwe.

Skomentuj artykuł

W Rzeszowie centralne obchody Dnia Judaizmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.