W Rzeszowie powstało Sanktuarium świętego Józefa

W Rzeszowie powstało Sanktuarium świętego Józefa
fot. Richard Faenza / Depositphotos
KAI / pk

- Sanktuarium jest najlepszym miejscem formacji sumień, tak, aby bardziej słuchać Boga niż ludzi - powiedział bp Jan Wątroba podczas Mszy św. w nowoutworzonym Sanktuarium św. Józefa w Rzeszowie.

1 maja 2022 r. w kościele św. Józefa na osiedlu Staromieście w Rzeszowie odbyły się uroczystości związane z erygowaniem Sanktuarium św. Józefa. Przed Mszą św. bp Jan Wątroba poświęcił figurę św. Józefa, która znajduje się w głównym ołtarzu kościoła (zastąpiła ona mniejszą figurę). Naturalnej wielkości rzeźbę z drewna lipowego wykonał Janusz Wątor, urodzony w Myślenicach absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Dekret erygowania sanktuarium

Po poświęceniu figury ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, odczytał dekret erygowania sanktuarium. - Niech wierni przybywający do tego sanktuarium wypraszają przez ufną modlitwę łaski potrzebne dla naszej diecezji i całego Kościoła. Nade wszystko jednak Sanktuarium św. Józefa niech stanie się miejscem modlitwy i duszpasterstwa mężczyzn, zwłaszcza mężów i ojców rodzin. Miejsce to niech stanie się także diecezjalnym centrum apostolstwa dla wiernych, którzy wykorzystując talent przedsiębiorczości, przez swoją działalność gospodarczą, realizują Boże wezwanie czynienia sobie ziemi poddanej i w ten sposób przyczyniają się do rozwoju ekonomicznego oraz wzrostu dobrobytu w naszym regionie i ojczyźnie - brzmiał jeden z akapitów dekretu.

Homilię wygłosił bp Jan Wątroba. Kaznodzieja, nawiązując do słów św. Piotra z Dziejów Apostolskich, że bardziej trzeba słuchać Boga niż ludzi, mówił o potrzebie kształtowania sumień w oparciu o odpowiednie wzorce. - Sumienie jest najważniejszym ośrodkiem i sanktuarium człowieka, gdzie przebywa sam z Bogiem. Sumienie - sanktuarium. Aby duchowe sanktuarium, które jest w każdym z nas, mogło poprawnie funkcjonować, potrzebuje odpowiednich miejsc i warunków do formacji. Potrzebujemy przewodników i wzorów do naśladowania. I tak, od niepamiętnych czasów, ludzie wierzący tworzą, budują, upiększają kolejne sanktuaria i pielgrzymują do nich w przekonaniu, że stanowią one przestrzeń świętą, w której w sposób szczególny spotykamy Boga, a Bóg udziela nam swojej łaski - powiedział hierarcha.

Sanktuarium - miejsce głoszenia słowa Bożego, pojednania z Bogiem, Eucharystii i formacji sumień

Biskup podkreślił, że sanktuarium to miejsce głoszenia słowa Bożego, pojednania człowieka z Bogiem, miejsce Eucharystii i formacji sumień. - Dla chrześcijan sanktuarium to miejsce ewangelizacji, czyli głoszenia słowa Bożego. Do sanktuarium przychodzimy, aby słuchać słowa Bożego i odpowiadać na to słowo. Tak jest w licznych sanktuarium na polskiej ziemi i na całym świecie. Dalej sanktuarium to miejsce pojednania człowieka z Bogiem (…), to miejsce Eucharystii, dziękczynienia i ofiary, miejsce zawierzenia Bogu (…) Sanktuarium jest najlepszym miejscem formacji sumień, aby bardziej słuchać Boga niż ludzi. Te słowa są ponadczasową zasadą, aktualną w każdym czasie, także dzisiaj - powiedział kaznodzieja.

Święty Józef wprowadził Jezusa w świat dorosłych

Mówiąc o świętym Józefie bp Wątroba zwrócił uwagę na prymat sumienia. - Święty Józef jest tym, który wprowadził Jezusa w świat dorosłych, w świat wartości. Jest również naszym umiłowanym przewodnikiem i nauczycielem, który przypomina o prymacie sumienia. Ta lekcja potrzebna jest wszystkim, a w tym miejscu szczególnie mężczyznom, mężom, ojcom, dziadkom, braciom, synom. Lekcji o prymacie sumienia potrzebują pracodawcy i przedsiębiorcy. Ufamy, że będą tutaj formować swoje sumienia w oparciu o podstawowe, najważniejsze kryterium, jakim jest prawo Boże - podkreślił biskup.

Po Mszy św. bp Wątroba odczytał akt zawierzenia parafii, diecezji i pielgrzymów św. Józefowi.

W ramach przygotowania do uroczystości 5 marca 2022 r. w kościele na osiedlu Staromieście odbyła się konferencja naukowa pt. "Sanktuarium św. Józefa w Rzeszowie - Staromieściu. Dzieje - kult - przesłanie", a od 22 do 24 marca wierni uczestniczyli w rekolekcjach prowadzonych przez ks. Roberta Skrzypczaka.

Parafia na obecnym osiedlu Staromieście w Rzeszowie powstała w XIV wieku. Na początku wierni korzystali z drewnianego kościoła pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny. Kościół ten spłonął, podobnie jak kolejne drewniane świątynie. W 1686 r. wybudowano pierwszy, murowany kościół. Budynek ten przetrwał do 1900 roku, kiedy został rozebrany, a w jego miejscu wybudowano większy, neogotycki kościół pw. św. Józefa, który służy parafii do dnia dzisiejszego. Od 2017 r. funkcję proboszcza parafii, a od 1 maja 2022 r. także kustosza sanktuarium, pełni ks. Waldemar Dopart.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Pytlarz

Święty Józef - patron naszych czasów

To już trzecia część bestsellerowej serii Cudów świętego Józefa. Słynna mistyczka Marta Robin uważała, że XXI wiek będzie należał do świętego Józefa. Ta książka jest tego bezsprzecznym dowodem. Zamieszczone...

Skomentuj artykuł

W Rzeszowie powstało Sanktuarium świętego Józefa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.