W sobotę odbędzie się Noc Świątyń. "Polak to nie tylko katolik"

W sobotę odbędzie się Noc Świątyń. "Polak to nie tylko katolik"
(fot. Stefano Ember / Shutterstock.com)
3 lata temu
PAP / kw

W sobotę w Warszawie, Poznaniu i Krakowie odbędzie się trzecia edycja Nocy Świątyń - wieloreligijnego i wielokulturowego wydarzenia przywołującego kilkusetletnią tradycję tolerancji religijnej w Polsce - poinformował Zbigniew Bujak ze Stowarzyszenia Warszawa Wielu Religii.

W każdym z trzech miast biorących udział w wydarzeniu zwiedzający będą mogli odwiedzić świątynie różnych wyznań oraz spotkać się z ich przedstawicielami - duchownymi i członkami danej wspólnoty religijnej. Bujak dodał, że każda z nich przygotowała swój program kulturalny.

"Zwiedzający będą mogli wysłuchać występów chórów i koncertów organowych, wypożyczyć +żywą książkę+, wysłuchać prezentacji i wykładów, obejrzeć film oraz wziąć udział w dyskusjach. Przede wszystkim będą mogli zadawać pytania i w ten sposób zweryfikować swoje dotychczasowe uprzedzenia i stereotypy krążące na temat danej religii" - podkreślił.

Dodał, że celem wydarzenia jest promowanie różnorodności religijnej i etnicznej oraz pokazanie, jak bardzo różnorodna jest Polska. "Chcemy pokazać, że Polak to nie tylko katolik, ale muzułmanin, protestant, żyd czy bahaita. Chcemy pokazać wyznawców innych religii, z którymi żyjemy w jednym kraju często od kilkuset lat, a o których wciąż zbyt mało wiemy" - wyjaśnił Bujak.

Podkreślił, że drugim celem wydarzenia jest przeciwdziałanie nietolerancji, aktom mowy nienawiści i przestępstwom na tle nietolerancji religijnej.

"Niestety w ostatnich latach widzimy ogromny wzrost tego typu zjawisk. Badania Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego pokazują, że współcześnie 95 proc. młodzieży spotyka się z mową nienawiści w internecie. Według raportów prokuratury w 2016 r. zgłoszonych zostało ok. 1600 przestępstw z nienawiści, najczęściej motywowanej religijnie. Jest to ogromny wzrost i my chcemy stworzyć platformę, która będzie temu przeciwdziałać. Noc Świątyń jest inicjatywą, dzięki której dowiadujemy się więcej o życiu wyznawców innej religii, a przede wszystkim możemy ich poznać" - powiedział Bujak.

Poinformował, że w wydarzeniu uczestniczy ponad 20 świątyń różnych związków wyznaniowych m.in. Centrum Kultury Islamu, Centrum Wiary Baha'i, parafia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, kościół Ewangelicko-Augsburski Wniebowstąpienia Pańskiego, chram Rodzimego Kościoła Polskiego, cerkiew Kościoła Greckokatolickiego pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, zbór Kościoła Zielonoświątkowego czy synagoga im. Nożyków.

"Po raz pierwszy w Nocy Świątyń uczestniczyć będą dwie świątynie muzułmańskie. Będzie także dwugłos judaistyczny - z jednej strony będziemy mogli odwiedzić synagogę ortodoksyjną, z drugiej - reformowaną, czyli bardziej liberalną w swoim odczytaniu zasad judaizmu" - zaznaczył Bujak.

Przypomniał, że pomysłodawczynią pierwszej Nocy Świątyń - zorganizowanej w ramach Kampanii Rady Europy "Bez nienawiści" - była inna członkini stowarzyszenia Aleksandra Żegota, dla której inspiracją stała się Noc Muzeów. "Patrząc na różnorodność Nocy Muzeów stwierdziła, że ciekawie byłoby pokazać różnorodność Warszawy w kontekście różnorodności religijnej" - wyjaśnił Bujak.

Noc Świątyń po raz pierwszy zorganizowana została w 2015 roku w Warszawie w ramach obchodów Dnia Przeciwko Nietolerancji Religijnej i Islamofobii, Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz Dnia Modlitwy o Pokój, które przypadają 21 września. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Warszawa Wielu Religii, Kampania Rady Europy "Bez Nienawiści", Stowarzyszenie Lepszy Świat, Fundacja na Rzecz Różnorodności Polisfera oraz Grupa Wielokulturowy Kraków. W poprzedniej edycji wzięło udział ok. 4 tys. osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W sobotę odbędzie się Noc Świątyń. "Polak to nie tylko katolik"
Komentarze (2)
WDR .
WDR .
15 września 2017, 16:47
"Podkreślił, że drugim celem wydarzenia jest przeciwdziałanie nietolerancji, aktom mowy nienawiści i przestępstwom na tle nietolerancji religijnej." To świetna wiadomość, bo np. aktów nienawiści wobec osób określanych jako "moherowe berety" mieliśmy naprawdę dużo. Przypomnę, że tę grupę atakował z mównicy sejmowej dzisiejszy Przewodniczący Rady Europejskiej. Atakowano ich w piosenkach i audycjach telewizyjnych i radiowych. W gazecie, która twierdzi, że jest ikoną postępu i tolerancji nie przebierano w atakach: oczerniano i etykietowano od najgorszych. Powiedzieć, że mamy do czynienia z fobią to nic nie powiedzieć.
15 września 2017, 10:14
Co przedstawia zdjęcie podpisane: "(fot. Stefano Ember / Shutterstock.com)" ?  Czy organizatorzy zgodzili(by) się na udział przedstawicieli religii satanistycznej? 

Skomentuj artykuł

W sobotę odbędzie się Noc Świątyń. "Polak to nie tylko katolik"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.