W Środę Popielcową rozpoczyna się kolejna edycja wielkopostnych kościołów stacyjnych

W Środę Popielcową rozpoczyna się kolejna edycja wielkopostnych kościołów stacyjnych
Fot. Alfredo Garcia Saz / depositphotos.com
PAP / tk

W Środę Popielcową, 22 lutego, rozpocznie się dziewiąta edycja wielkopostnych kościołów stacyjnych. Wybrano 40 świątyń, tyle, ile jest dni Wielkiego Postu – 25 w archidiecezji warszawskiej i 15 w diecezji warszawsko-praskiej, wskazując je jako miejsca spowiedzi i nabożeństw.

Kolejna edycja wielkopostnych kościołów stacyjnych

Każda ze świątyń jest stacją jednego dnia Wielkiego Postu. Każdego dnia w wyznaczonym kościele stacyjnym obowiązuje ten sam program. Kościół otwarty będzie od 6.00 do 21.00. Przez cały dzień będzie możliwość spowiedzi, do godz. 15.00 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu.

Poza tym o godz. 12.00 wspólna modlitwa "Anioł Pański" i różaniec, o 15.00 "Koronka do miłosierdzia Bożego" bądź nabożeństwo drogi krzyżowej, o 19.00 gorzkie żale. Centralnym wydarzeniem każdego dnia będzie msza św. o godz. 20.00.

W Środę Popielcową dziewiątą edycję wielkopostnych kościołów stacyjnych zainauguruje eucharystia w Świątyni Opatrzności Bożej pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.

Godziny niektórych nabożeństw mogą być – w niektórych kościołach – inne, np. w niedziele.

Modlitwa w wielkopostnych kościołach stacyjnych potrwa do Niedzieli Palmowej – 2 kwietnia. Ostatnim jej etapem będzie kościół Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.

Tradycja kościołów stacyjnych narodziła się w Rzymie, gdzie w poszczególne dni Wielkiego Postu wierni spotykali się i spotykają nadal każdego dnia w innym kościele na liturgii. W Warszawie idea wielkopostnych kościołów stacyjnych, gdzie każdy kościół jest stacją jednego dnia wielkiego postu, przyjęła się w 2015 r. Jest to wspólne dzieło archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Maciej Zachara MIC

Słyszymy je w czasie każdej Eucharystii. Zbiera się w nich prośby kapłana i ludu w jedną wielką intencję skierowaną do Boga. Potwierdzamy je chóralnym „Amen”… Kolekty.

Te – niepozorne w swojej oszczędnej formie i zwięzłej...

Skomentuj artykuł

W Środę Popielcową rozpoczyna się kolejna edycja wielkopostnych kościołów stacyjnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.