W tym kraju podjęto decyzję o pozbawieniu płci Boga

W tym kraju podjęto decyzję o pozbawieniu płci Boga
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
The Telegraph / wprost / mp

Kościół szwedzki zachęca duchownych do używania neutralnego płciowo terminu "Bóg", zamiast odnosić się do Boga jako "On" lub "Pan". 

Decyzja ta została podjęta po ośmiodniowych obradach liczącej 251 członków rady Kościóła ewangelicko-luterańskiego. Ma wejść w życie 20 maja przyszłego roku w święto Pięćdziesiątnicy. Zmiany zostaną wprowadzone w sposób szczególny do liczącej 31 lat księgi liturgicznej szwedzkiego kościoła. To najnowsza modernizacja księgi liturgicznej zawierająca wskazówki jak powinny być prowadzone.

Rada Kościóła ewangelicko-luterańskiego doszła do wniosku, że przyszedł czas na to, aby unowocześnić formy liturgii tak, aby te stały się "neutralne płciowo". W ten sposób zmieniono sposób zwracania się do Boga w czasie sprawowania obrzędów zamiast tradycyjnego "w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego" na "w imię Boga i Trójcy Świętej".

Rzeczniczka Kościoła ewangelicko-luterańskiego, Sofija Pedersen Videke, w rozmowie z " The Telegraph" stwierdza, że w kilku miejscach zmieniono określanie Jezusa jako Syna Bożego, na neutralniejszy zwrot: "Bóg". Dodała, że nie słyszała o żadnym duchownym, który by nie przyjął nowej edycji księgi.

Pasterz Kościoła Szwedzkiego, wybrany w 2013 roku na Arcybiskupa Szwecji, Antje Jackelen, broni tej decyzji. W rozmowie z "TT" zauważa, że Bóg przecież nie jest człowiekiem i że wykracza poza nasze determinacje płci.

Decyzja szwedzkiego kościoła jednak ma swoich krytyków, także w świecie protestanckim. Christer Pahlmblad profesor teologii na Uniwersytecie w Lund w Szwecji powiedział duńskiej gazecie "Kristeligt Dagblad", że decyzja ta była "podważeniem doktryny o Trójcy i jest przeciw wspólnocie z innymi chrześcijańskimi kościołami".

Z kolei rzecznik Kościoła anglikańskiego w rozmowie z "The Telegraph" stwierdza, że również unika języka dzielącego ludzi, jednak nie stosuje się to w odniesieniu do Boga i nie przewiduje, aby miało się to zmieniać.

Ta decyzja wpisuje się w tendencję obecną w różnych kościołach protestanckich na całym świecie. Można ją opisać jako próbę zwrócenia szczególnej uwagi na różne miejszości we wspólnotach. Wcześniej w tym miesiącu Kościół anglikański opublikował wytyczne dotyczące pomocy dzieciom "w możliwości zbadania ich tożsamości", w tym ich tożsamości płciowej - czytamy w TT.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulf Ekman, Birgitta Ekman
25,94 zł
39,90 zł

Szukajcie, a znajdziecie.

Ulf i Birgitta Ekman - małżeństwo znane w całym chrześcijańskim świecie, od wielu lat zaangażowanie w głoszenie Dobrej Nowiny. W 2014 roku, wówczas jeszcze jako charyzmatyczni liderzy szwedzkiego wolnego Kościoła Livets Ord,...

Skomentuj artykuł

W tym kraju podjęto decyzję o pozbawieniu płci Boga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.