W Watykanie powstaje nowe dyrektorium o relacjach biskupów i zakonników

W Watykanie powstaje nowe dyrektorium o relacjach biskupów i zakonników
fot. Depositphotos
KAI / pk

W pierwszym kwartale 2021 roku powinien zostać zaaprobowany przez papieża nowy dokument regulujący relacje między biskupami i osobami życia konsekrowanego. Zastąpi on instrukcję "Mutuae relationes", wydaną 42 lata temu, nad której reformą pracuje się w Watykanie od lat. Zapowiedział to abp José Rodríguez Carballo, sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Przemawiając podczas wirtualnego zgromadzenia Unii Przełożonych Generalnych, jakie odbyło się w dniach 25-27 listopada, hierarcha ujawnił, że prowizoryczny tytuł oczekiwanego dokumentu brzmi: "Dyrektorium na temat relacji między biskupami i życiem konsekrowanym w komunii i misji Kościoła". W jego wypracowaniu współpracuje Kongregacja ds. Biskupów. Przed publikacją, spodziewaną w pierwszym półroczu przyszłego roku, swą opinię na temat tekstu wyrażą jeszcze: Sekretariat Stanu, Kongregacja Nauki Wiary i Papieska Rada ds. Tekstów Prawnych.

DEON.PL POLECA
Dyrektorium podzielone jest na trzy części: teologiczną, prawną i duszpasterską, która będzie podlegała największym zmianom w stosunku do "Mutuae relationes". To w tej trzeciej części znajdą się odpowiedzi na ewentualne problemy w relacjach między biskupami i zakonnikami, a także mowa będzie o "zrobieniu miejsca dla konsekrowanych kobiet", zapowiedział abp Carballo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Watykanie powstaje nowe dyrektorium o relacjach biskupów i zakonników
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.