Wakacyje z Bogiem - dobra oferta dla młodych

Wakacyje z Bogiem - dobra oferta dla młodych
(fot. by ~diP / flickr.com(
KAI / slo

Atrakcyjne propozycje spędzania wolnego czasu, łączące dobrą zabawę i modlitwę znaleźć można w każdej diecezji: od wyjazdu do Brazylii na Światowe Dni Młodzieży, poprzez spotkania pod patronatem ekumenicznej wspólnoty z Taizé we Francji i Włoszech, po obozy, wędrówki, rekolekcje, festiwale w najpiękniejszych zakątkach Polski i pielgrzymki do sanktuariów oraz półkolonie w miejscu zamieszkania.

Najbardziej rozpoznawalna wśród organizatorów letniego wypoczynku dla młodych jest Caritas, dzięki szeroko reklamowanym kampaniom społecznym, licznym akcjom mającym na celu finansowe wsparcie i regularnie podawanym informacjom o ich rezultatach. Na kolonie co roku wyjeżdża kilkadziesiąt tysięcy dzieci, wśród nich podopieczni świetlic socjoterapeutycznych i parafialnych oraz młodzież objęta programem "Skrzydła", dla których wyjazd poza miasto lub wieś bez wsparcia finansowego nie jest możliwy.

- Dziś mamy w Polsce około milion trzystu tysięcy dzieci żyjących w biedzie. Przykre i bolesne jest to, kiedy cierpią najsłabsi. Zadaniem całego społeczeństwa jest aby w jakiś sposób zapobiegać tej biedzie. Chcemy dać dzieciom szansę na realizację ich marzeń, na odkrycie "niezdobytych lądów - podkreśla dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

Diecezjalne Caritas dysponują 51 ośrodkami kolonijnymi na ponad 5 tys. miejsc. Na potrzeby akcji wypożyczanych jest blisko 100 ośrodków wczasowych. Wakacyjna akcja Caritas jest finansowana m.in. z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, zbiórek diecezjalnych, darowizn indywidualnych sponsorów i darczyńców oraz dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

DEON.PL POLECA

Turnus wakacyjny trwa najczęściej dwa tygodnie. O bezpieczeństwo i dobre samopoczucie dzieci i młodzieży dba kadra pedagogiczna oraz zespół odpowiednio przeszkolonych wolontariuszy. Aby wysłać dziecko na kolonie, wystarczy zgłosić się do swojej parafii lub diecezjalnej Caritas.

Ewangelizacja w terenie

Wiele propozycji dla młodych ma wyraźnie ewangelizacyjny charakter, wyjazdy, obozy czy wędrówki są tylko formą tego, co stanowi ich treść - modlitwa, rozważanie Pisma św., poznawanie Pana Boga i dzielenie się doświadczeniem relacji z Nim.

Popularne są wyjazdy ewangelizacyjne w góry, np. Beskidy. Od wielu lat Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Jakuba Apostoła koordynuje Wakacyjna Ewangelizację Bieszczadów. W tym roku rozpocznie się 13 lipca. Głównym miejscem aktywności młodych ewangelizatorów będzie Zalew Soliński, ale będzie ich można także spotkać na bieszczadzkich szlakach. W programie znajdzie się m.in. nocne czuwanie modlitewne w Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku oraz koncerty muzyków chrześcijańskich. Wystąpią: zespół Full Power Spirit i raper Bęsiu.

W tym roku WEB połączony będzie z projektem “Rio w Bieszczadach". Jedną z jego atrakcji będą Regaty o Puchar Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika. Zaplanowano także nabożeństwo w duchu Taize i noc konfesjonałów. Wydarzenie zakończy 28 lipca Msza św. pod przewodnictwem abp. Michalika.

W kolejne soboty wakacji odbywać się też będą wyprawy na szczyty górskie: Przegibek, Leskowiec, Skrzyczne, Hala Rysianka, Babia Góra, Szyndzielnia, Wielka Racza. Na wszystkich szczytach, lub sąsiadujących z nimi schroniskach, w południe sprawowana będzie Eucharystia. Uczestnicy wakacyjnej akcji zamierzają się wspiąć na wysokość 9672 metrów - tyle bowiem po zsumowaniu wysokości poszczególnych szczytów wynosić ma przemierzony wzwyż dystans.

Organizatorami wypraw są Fraternia Franciszkańska, Wspólnota "Francesco Team", Wspólnota Ewangelizacyjna "Magnalia Dei", Krucjata Wyzwolenia Człowieka, Wspólnota Trudnych Małżeństw "Sychar", Ruch Pasterzy Nowego Serca "Corda Pia", franciszkanie z Rychwałdu.

Ciekawą inicjatywą jest m.in. wakacyjny wypoczynek dla ministrantów, lektorów a także dzieci i młodzieży organizowany przez parafię Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie. W jej ofercie znalazły się m.in.: obóz wypoczynkowy - " Indiańska Przygoda" z elementami survivalu, obóz piłkarski, wakacje ze świadkami wiary. Uczestnicy wypoczynku mają zapewnioną codzienną Mszę św. z przesłaniem ewangelicznym, apele poranne i wieczorne z modlitwą, koronkę do Bożego Miłosierdzia po obiedzie, zajęcia techniczno-zręcznościowe, mecze piłkarskie, w tym mecz niedzielny o puchar proboszcza, zabawy integracyjne, tory przeszkód, biegi przełajowe, zajęcia taneczne. Organizatorem obozów jest proboszcz parafii, ks. Andrzej Pluta, wikariusze i wolontariusze.

Rio w Brazylii i w Krakowie

Spotkanie z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży odbędzie się tym razem w Rio de Janeiro w Brazylii. Z Polski uczestniczyć będą w nich 1953 osoby, jadące w ponad 100 grupach, z czego 165 pracować będzie jako wolontariusze. Polskiej delegacji przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz a będzie uczestniczyć w niej 10 biskupów, którzy będą głosić katechezy dla młodych: kard. Kazimierz Nycz, bp Andrzej Czaja, bp Marian Florczyk, bp Jerzy Mazur, bp Marek Mendyk, bp Krzysztof Nitkiewicz, bp Andrzej Siemieniewski, bp Jan Tyrawa i bp Henryk Tomasik.

Wyjazd do Brazylii wiąże się ze sporymi kosztami, ale dla tych, którzy pozostaną w kraju, a mimo to chcą pozostać w duchowej łączności z wydarzeniami zza oceanu, diecezje przygotowały spotkania modlitewne.

Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszy się m.in. spotkanie pod hasłem "Rio w Krakowie", które odbędzie się w lipcu w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Podczas spotkania młodzież będzie mogła duchowo połączyć się z papieżem Franciszkiem i młodzieżą uczestniczącą w Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro.

- Będzie to czuwanie młodzieży, która chce we wspólnocie przeżyć chwile w łączności z młodymi całego świata, spotykającymi się z papieżem Franciszkiem w Rio podczas Światowych Dni Młodzieży - podkreśla Wojciech Sarzyński, rzecznik prasowy "Rio w Krakowie".

Spotkanie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbywać się będzie w dniach 27-28 lipca. W ramach wydarzenia zaplanowano m.in. konferencje, tańce lednickie, sakrament pokuty, czuwanie, drogę wiary, warsztaty, Msze św. oraz telemost z papieżem Franciszkiem i młodzieżą zgromadzoną w Rio de Janeiro.

Podobne spotkania odbyły się, bądź są planowane także w innych miejscowościach, np. pod patronatem biskupa Ryszarda Kasyny 26 czerwca zorganizowano w Pelplinie imprezę pod hasłem "Przystań - warsztaty dla duszy".

Młodzi mogą także wziąć udział w wakacyjnych spotkaniach organizowanych we Francji i Włoszech pod patronatem ekumenicznej wspólnoty z Taizé. Wyjazdy organizowane są w ramach diecezjalnych duszpasterstw.

Pieszo za granicę

Pielgrzymki do sanktuariów Matki Bożej odbywają się nie tylko do Częstochowy. Tradycyjnie w okresie wakacji z Warmii wyrusza pielgrzymka do Wilna. 6 lipca z sanktuarium NMP Matki Miłosierdzia z kętrzyńskiej kolegiaty św. Jerzego wyszli uczestnicy XXIII Pieszej Pielgrzymki do Ostrej Bramy. Na miejsce pielgrzymi dotrą 15 lipca, gdzie będą się modlić m.in w kościele Świętego Ducha, a także przy relikwiach św. Kazimierza w wileńskiej bazylice archikatedralnej. Zaplanowano również Drogę Krzyżową na Kalwarii Wileńskiej.

Ciekawe propozycje przygotowało Katolickie Centra Edukacji Młodzieży. Mazury, Chorwacja, Czarna Hańcza, Rospuda, Wilno, Pogórze Ciężkowicko-Rożnowskie, Pasmo Jaworzyny Krynickiej i Beskidu Sądeckiego, Muszyna Złockie - to tylko niektóre miejsca, w których organizowane są obozy, wyjazdy, zajęcia dla dzieci i młodzieży. Tradycją stają się wakacje z Kaną (czyli Katolickim Centrum Edukacji Młodzieży) w Tarnowie. Są to wspólne wyjścia na basen czy na ściankę wspinaczkową.

Dla dzieci ze Wschodu

Około 300 dzieci z Ukrainy i Białorusi oraz 500 z diecezji płockiej wypoczywać będzie w czasie wakacji w Ośrodku Charytatywno-Szkoleniowym im. bł. abp A.J. Nowowiejskiego w Popowie nad Zalewem Zegrzyńskim. Organizatorem kolonii jest Caritas Diecezji Płockiej.

Płocka Caritas kolonie dla polskich dzieci ze Wschodu organizuje od wielu lat. Wypoczynek jest połączony z wycieczkami krajoznawczymi. Poza tym uczestnicy turnusów wakacyjnych będą mogli korzystać z atrakcji w ośrodku: basenu, boisk, świetlicy, otoczenia lasu. Mają także zagwarantowane trzy posiłki dziennie. Tradycyjnie na koniec turnusu dzieci z zagranicy otrzymają wyprawki szkolne.

W Popowie na koloniach Caritas przez całe wakacje wypoczywać będzie około 800 osób: z zagranicy i z diecezji płockiej, w większości pochodzące z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej - mówi ks. Szczepan Bugaj, dyrektor Caritas Diecezji Płockiej. - W tym roku gościć będziemy aż 300 dzieci ze Wschodu: z Ukrainy i Białorusi. Wiele z nich pochodzi z polskich rodzin - dodaje organizator wypoczynku.

Pobyt dzieci z zagranicy i diecezji płockiej w Ośrodku Charytatywno-Szkoleniowym im. bł. abpa A.J. Nowowiejskiego w Popowie finansowany jest przez Caritas, częściowo też przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i płocki oddział Kuratorium Oświaty.

Dobre wakacje w mieście

Wakacyjna akcja dla dzieci pozostających latem w mieście i pozbawionych możliwości uczestnictwa w zorganizowanych formach wypoczynku ruszyła po raz trzeci w Lublinie. Podobnie jak w poprzednich latach archidiecezjalne Radio eR i Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu zapraszają dzieci z lubelskich dzielnic do wspólnej zabawy w ramach "Dobrych wakacji w dobrym towarzystwie".

Akcja rozpoczęła się 1 lipca przed siedzibą radia i będzie trwać przez całe dwa wakacyjne miesiące za wyjątkiem weekendów - w soboty przenosić się będzie poza Lublin, specjalny autobus Radia eR odwiedzi m.in. Chełm, Świdnik, Opole Lubelskie, Lubartów i Krasnystaw. Wszędzie tam organizowane będą mini-festyny dla dzieci.

W Lublinie w ramach "Dobrych wakacji" od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-13.00 wolontariusze, każdego dnia w innym miejscu miasta, będą przy pomocy zabaw, gier sprawnościowych i edukacyjnych animować czas wolny dzieciom.

Cele akcji to zagospodarowanie wolnego czasu dzieciom, szczególnie w zaniedbanych dzielnicach, ukazywanie problemu dzieci pozbawionych zorganizowanego wypoczynku, głównie ze względów finansowych i rodzinnych, akcentowanie problemu dzieci "wychowywanych przez ulicę" i związanych z tym zagrożeń.

Wolontariusze będą m.in. w Ośrodku dla Cudzoziemców, gdzie na czas lata pozostaje wiele dzieci osób starających się o status uchodźcy. Zorganizowanie im jakiegokolwiek wypoczynku i zagospodarowanie wolnego czasu, który w roku szkolnym wypełniają zajęcia lekcyjne, przekracza możliwości rodziców. Wolontariusze swój kolorowy kram rozkładać będą także na miejskim stadionie "Startu", w dzielnicy Bronowice, na Starym Mieście. Wydarzenie otwarte jest dla wszystkich dzieci niezależnie od wieku.

W rytmie muzyki

Latem nie brakuje też festiwali muzyki religijnej dla młodzieży. Na początku lipca w diecezji płockiej odbyła się "Polska Copacabana". W programie znalazły się ponadto nabożeństwa, warsztaty tematyczne. W specjalnym Namiocie Adoracji można było modlić się i skorzystać z sakramentu pokuty. Na festiwalowej scenie muzycznej wystąpili zespoły: Raz Dwa Trzy, Trzecia Godzina Dnia, Luxtorpeda, Arka Noego, Full Power Spilit i Jose Torres z zespołem.

Na dużą frekwencję liczą także organizatorzy imprezy ewangelizacyjnej "Przystań Miłosierdzie", odbywającej się w dniach 6-11 lipca, równolegle z ogólnopolskim festiwalem Raeggaeland. Z inicjatywy parafii farnej w Płocku w programie wydarzenia będzie codziennie Msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu, Koronka do Miłosierdzia Bożego, posługa ewangelizacyjna, możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, dzielenie się doświadczeniami, a także koncerty, spektakle itd. w wykonaniu różnych wspólnot.

W szczytnym celu

Młodzi chętnie rezygnują z letniego wypoczynku na rzecz wolontariatu i akcji w szczytnych celach. Wolontariusze - po odpowiednim przygotowaniu - wyjeżdżają do krajów misyjnych na placówki prowadzone przez zgromadzenia zakonne.

Z klei Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji legnickiej organizuje 4. rowerowy Rajd dla Życia. W tym roku przebiegać on będzie pod hasłem "W objęciach świętych". Rajd wyruszy 14 lipca z miejscowości Rostków, z sanktuarium św. Stanisława Kostki, zakończy się 21 lipca w Zabawie, w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny. Młodzież podzielona na dwie grupy wyruszy w ponad 600 kilometrową trasę zataczając krąg, odwiedzając miejscowości związane z postaciami świętych. W rajdzie wezmą udział młodzi ludzie z całego kraju.

Jednym z celów rajdu jest także promocja duchowej adopcji dziecka poczętego. Podczas spotkań z ludźmi spotykanymi na trasie rajdu młodzież rozprowadzać będzie materiały pro life.

Relacje z rajdu można będzie śledzić na bieżąco na stronie internetowej www.rajddlazycia.pl oraz na twiterze i facebooku. Na bieżąco zamieszczane będą również galerie zdjęć.

*

Wakacyjną akcję Caritas można wesprzeć wysyłając SMS o treści POMAGAM pod numer 72052 (koszt 2,46 zł) lub poprzez wpłatę na konto CARITAS POLSKA z dopiskiem "Wakacyjna akcja Caritas".
ul. Okopowa 55, 01-043 Warszawa,
Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wakacyje z Bogiem - dobra oferta dla młodych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.