Warszawa: centralne obchody Dnia Islamu w Kościele katolickim

Warszawa: centralne obchody Dnia Islamu w Kościele katolickim
(fot. depositphotos.com)
KAI / pp

"Płaszczyzna spotkania i braterstwa ujawnia się przede wszystkim w indywidualnych relacjach" - podkreślił bp Henryk Ciereszko w rozmowie z KAI po zakończeniu centralnych obchodów Dnia Islamu w Kościele katolickim w Warszawie. Jubileuszowy XX Dzień Islamu w Kościele Katolickim odbył się 26 stycznia 2020 r. pod hasłem “Chrześcijanie i Muzułmanie w służbie powszechnego braterstwa”.

Obchodzony tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan nawiązuje do tematu przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu. Tegoroczne hasło Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce brzmi: "Chrześcijanie i muzułmanie: w służbie powszechnego braterstwa".

Zebranych powitał bp Henryk Ciereszko, delegat KEP ds. Dialogu Katolików i Muzułmanów. W słowie wstępnym omówił powszechną ideę braterstwa, wskazując na konieczność wspólnej troski o urzeczywistnianie jej w codzienności. Podkreślił, że chrześcijanie wszystkich ludzi uważają za braci, niezależnie od ich światopoglądu, kultury czy wyznania. Przywołał nauczanie ostatniego soboru oraz przykład papieży. Odczytał także pozdrowienia od nuncjusza apostolskiego w Polsce.

Swoimi doświadczeniami współpracy i budowania dobrych relacji z muzułmanami podzielił się ks. Tadeusz Czakański. Opowiedział o praktycznych sposobach realizowania dialogu międzyreligijnego w Katowicach, wskazał na wsparcie władz samorządowych. Materialnym owocem wspólnych działań jest m.in. wydawany kalendarz trzech religii – chrześcijaństwa, judaizmu i islamu.

DEON.PL POLECA

Andrzej Saramowicz opowiedział, jak budowanie jedności i braterstwa w Polsce wygląda z perspektywy muzułmańskiej.

Historię 20-lecia organizacji Dni Islamu w Kościele katolickim w Polsce zaprezentowała prof. Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodnicząca ze strony katolickiej Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

W części modlitewnej spotkania odczytano fragmenty Pisma Świętego oraz odśpiewano fragmenty Koranu, a także poprowadzono modlitwę muzułmańską Du'a i chrześcijańską, zakończoną wspólnym odmówieniem Ojcze nasz. Na koniec wszyscy zebrani przekazali sobie znak pokoju.

- Te spotkania z pewnością nas zbliżają, niosą nowe inspiracje. W tym roku podjęliśmy temat o powszechnym braterstwie, zgodnie z deklaracją podpisana przez papieża i najwyższego przedstawiciela strony muzułmańskiej. Oczywiście jest to ciągłe wyzwanie, by to, co na szczeblu centralnym ustalimy realizować w codzienności, oddolnie, w naszym życiu, w środowiskach, w których żyjemy. Płaszczyzna spotkania i braterstwa ujawnia się przede wszystkim w indywidualnych relacjach – powiedział w rozmowie z KAI po uroczystościach bp Henryk Ciereszko.

W obchodach udział wzięli m. in. mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Rady Imamów mufti Nedal Abu Tabaq i członkowie Rady, zwierzchnik Islamskiego Zgromadzenia Ahl-ul-Bayt Ryszard Ahmed Rusnak, Ambasador Republiki Indonezji Siti Nugraha Mauludiah, przedstawiciel ambasady Iranu, członkowie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, przedstawiciele muzułmanów w Polsce, a także przedstawiciele świata akademickiego, księża, siostry zakonne.

Wydarzenie odbyło się w jezuickim Collegium Bobolanum przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów zaaprobowanej przez Konferencję Episkopatu Polski. Organizację tego wydarzenia Episkopat powierzył Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski. Obecnie na jego czele stoi bp Henryk Ciereszko. Na czele Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów stoją obecnie: prof. Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodnicząca ze strony katolickiej i Rafał Berger, współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Warszawa: centralne obchody Dnia Islamu w Kościele katolickim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.