Warszawa: modlitwa w katedrze polowej za żołnierzy na misjach zagranicznych

Warszawa: modlitwa w katedrze polowej za żołnierzy na misjach zagranicznych
(fot. Mazur/episkopat.pl)
KAI / ms

– Dziś w uroczystość Chrztu Pańskiego, wspominając własny chrzest, ożywmy w sobie świadomość uznania i wybrania przez Boga – zachęcał podczas Mszy św. w katedrze polowej WP bp Józef Guzdek.

W Niedzielę Chrztu Pańskiego ordynariusz wojskowy przewodniczył Eucharystii, w czasie której wierni modlili się w intencji żołnierzy pełniących służbę na misjach zagranicznych oraz w intencji pokoju na świecie. Msza św. była transmitowana przez TVP Polonia.

W homilii bp Guzdek podkreślał, że ludzkiego życia nie można zredukować do troski o chleb i zaspokojenia podstawowych potrzeb materialnych. Przekonywał, że człowiek na każdym etapie życia potrzebuje uznania i miłości przez Boga. – Człowiekowi nie wystarcza w miarę dostatnie życie a nawet uznanie i wybranie przez drugiego człowieka. Pragnie także uznania, jak i wybrania przez Boga – powiedział.

– Niech nie zabraknie nam uznania w odniesieniu do współmałżonka, do dzieci, do rodziców i dziadków. Uznać, tzn. widzieć i docenić wartość drugiej osoby. To znaczy powiedzieć: „W mojej ocenie jesteś wielką wartością”. Drodzy małżonkowie, pozostańcie wierni wobec tych, którym w godzinie zaślubin wyznaliście dozgonną miłość i wierność. Ślubuję ci miłość znaczy: pośród wielu innych; ty jesteś najważniejszy – najważniejsza – zachęcał zebranych.

Ordynariusz Wojskowy podkreślał, że w katedrze polowej Wojska Polskiego trwa modlitwa w intencji żołnierzy i kombatantów. – Obdarzajmy szacunkiem i wdzięcznością tych żołnierzy, którzy obecnie z narażeniem zdrowia i życia, daleko poza granicami kraju, bronią słabych, ochraniają uczciwych i wspomagają pokojowe współistnienie narodów – zaapelował.

Bp Guzdek zachęcił, aby modlitwą otaczać także tych, którzy często z narażeniem życia pełnią służbę w kraju. Wspomniał m. in. trzech saperów, którzy zginęli jesienią ubiegłego roku w czasie akcji rozminowywania pocisku z czasów II wojny światowej.

Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego. Uczestniczyli w niej gen. dyw. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa, gen. bryg. Karol Molenda, szef Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz gen. bryg. Tadeusz Szczurek, rektor Wojskowej Akademii Technicznej, podchorążowie WAT oraz wierni.

Po Mszy św. zgromadzeni wysłuchali koncertu kolęd, z którym wystąpił Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Zespół przygotował też śpiew podczas liturgii Eucharystii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: modlitwa w katedrze polowej za żołnierzy na misjach zagranicznych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.