Warszawa: Wspólnota Sant’Egidio zaprasza na noworoczną modlitwę o pokój

Warszawa: Wspólnota Sant’Egidio zaprasza na noworoczną modlitwę o pokój
(fot. Exe Lobaiza/cathopic.com)
KAI / ms

Jednocząc się z apelem papieża Franciszka o dialog, pojednanie i nawrócenie ekologiczne, wyrażonym w orędziu na Światowy Dzień Pokoju, Wspólnota Sant’Egidio zaprasza 1 stycznia wszystkich mieszkańców Warszawy na Modlitwę o pokój.

W modlitwie będą wymieniane wszystkie państwa i regiony świata, w których toczą się wojny i konflikty. Modlitwie będzie także towarzyszył konkretny gest solidarności z mieszkańcami miasta Beira w Mozambiku, zniszczonego kilka miesięcy temu przez huragan.

Wspólnota Sant’Egidio zaprasza wszystkich do rozpoczęcia nowego roku krokiem pokoju. Świat jest „wspólnym domem” i wszyscy jesteśmy wezwani do troski o niego. Jesteśmy poważnie zaniepokojeni zbyt wieloma toczącymi się wojnami i terroryzmem, który dotknął Somalię, północny Mozambik i wiele krajów Sahelu, jak Nigeria, Burkina Faso, Mali i Niger, o których zbyt mało się mówi. Najbardziej cierpią na tym ubodzy, którzy mają prawo do pokoju, osiąganego poprzez „dialog i pojednanie” - czytamy w zaproszeniu na wspólną modlitwę.

Wspólnota Sant’Egidio cytuje słowa Franciszka z Orędzia na 53. Dzień Pokoju, który obchodzony będzie jutro. 1 stycznia 2020 r. Papież Franciszek napisał, że każda wojna jest bratobójstwem. „Nawet całym narodom trudno wyzwolić się z okowów wyzysku i korupcji, podsycających nienawiść i przemoc. Do dziś, wielu mężczyznom i kobietom, dzieciom i osobom starszym odmawia się godności, nietykalności fizycznej, wolności, w tym wolności religijnej, solidarności wspólnotowej, nadziei na przyszłość” – napisał papież Franciszek.

Utożsamiając się z troską papieża Franciszka, warszawska Wspólnota Sant’Egidio zaprasza wszystkich mieszkańców miasta na uroczystą Modlitwę o pokój, która odbędzie się 1 stycznia o godz. 19.15 w kościele św. Teresy od dzieciątka Jezus (ul. Tamka 4a). W Światowy Dzień Pokoju rozpoczynający nowy rok, modlitwa będzie miała szczególnie uroczysty charakter i rozpocznie się od odczytania apelu o pokój w świeckiej przestrzeni Powiśla.

Świat jest „wspólnym domem” i wszyscy jesteśmy wezwani do troski o niego.

Modlitwie będzie towarzyszyła bożonarodzeniowa kolekta, którą Wspólnota Sant’Egidio chce w tym roku przeznaczyć na pomoc w odbudowie Beiry, miasta w środkowym Mozambiku w 90 procentach zniszczonemu przez huragan Idai, który nawiedził ten rejon w marcu 2019 roku.

Wspólnota Sant’Egidio pierwszego dnia nowego roku podobne wydarzenia – marsze, manifestacje, inicjatywy publiczne i modlitwy o pokój, wspierające przesłanie papieża Franciszka, organizuje w tym roku w ponad 900 miastach na wszystkich kontynentach.

Regularna modlitwa o pokój ze Wspólnotą Sant’Egidio odbywa się w Warszawie w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 19.00 w kościele św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51. Towarzyszą jej spotkania dotyczące sytuacji, jaka panuje w miejscach pogrążonych w konflikcie i przybliżające warunki życia tamtejszej ludności.

***

Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego poprzez odbywające się „w duchu Asyżu” spotkania „Ludzie i religie”. Wspiera procesy pokojowe, angażując się w mediacje m.in. w Mozambiku czy – ostatnio – w Republice Środkowoafrykańskiej.

Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. W Warszawie obecna jest od 2008 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: Wspólnota Sant’Egidio zaprasza na noworoczną modlitwę o pokój
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.