Warszawa: Zaprezentowano nowy program duszpasterski dla Kościoła w Polsce

Warszawa: Zaprezentowano nowy program duszpasterski dla Kościoła w Polsce
Fot. PAP/Albert Zawada
KAI / tk

"Uczestniczę we wspólnocie Kościoła" – to hasło nowego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce. Program potrwa rok i rozpocznie się w pierwsza niedzielę Adwentu 3 grudnia 2023 r. Podczas prezentacji programu, która odbyła się w Warszawie, bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP wyjaśniał, że program ma nas pobudzić do refleksji nad własnym uczestnictwem we wspólnocie Kościoła oraz zainspirować do większego i pełniejszego zaangażowania. Ma on zatem być drogą ku odnowie Kościoła - w duchu synodalnym.

Konferencji prasowej z udziałem współautorów programu przewodniczył ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik KEP.

Bp Andrzej Czaja ze względu na chorobę nie był obecny na spotkaniu. Nagrał jednak do uczestników specjalne przesłanie, w którym podkreślił, że rozpoczynający się program duszpasterski ma nam pomóc postawić pierwsze kroki ku odnowie Kościoła, której kierunek wytyczył papież Franciszek poprzez synod o synodalności. Wyjaśniał, że Kościół ma się stawać coraz bardziej wspólnotą, w której każdy słucha drugiego a wszyscy słuchają Ducha Świętego, wspólnotą otwartą i służebną. - Proponowany program duszpasterski ma pobudzić wszystkich wiernych do refleksji nad własnym uczestnictwem w tej wspólnocie oraz zainspirować do większego i pełniejszego zaangażowania – mówił biskup.

Dr hab. Wioletta Szymczak – prof. KUL, konsultor Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski i współautorka programu zwróciła uwagę na kluczowe pojęcia z nim związane. „Tożsamość” – to pytanie o to, kim jesteśmy jako Kościół. „Wspólnota” – to wyzwanie, byśmy zaczęli ją realnie tworzyć, by była ona rozpoznawalna. „Uczestnictwo” – to zadanie, by nasza obecność we wspólnocie miała konkretny kształt. „Doświadczenie „ – mamy nie tylko o tym wszystkim mówić, ale tego doświadczać i zapraszać do doświadczenia innych.

Bp Waldemar Musioł, biskup pomocniczy opolski, sekretarz Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski zwrócił uwagę, że program ma być zasadniczo realizowany w trzech przestrzeniach – diecezjalnej, parafialnej i rodzinnej, dlatego jego adresatami są biskupi, proboszczowie oraz małżonkowie i rodzice. Jak podkreślił, w ramach programu proponowane jest, by w diecezjach organizowane były modlitwy biskupów z kapłanami oraz kapłanów między sobą. Apelował, by podjęto działania w kierunku formacji kapłanów, by przygotowywano program formacji do poszczególnych posług – już istniejących i nowych. Zachęcał też do podjęcia wspólnej refleksji duchownych i świeckich w parafiach – nad tym, co służy a co nie służy wspólnocie; do faormacji liderów wspólnot, do ewangelizacyjnego wyjścia do ludzi młodych, by ich powrót do Kościoła nie był powrotem do starych schematów ale do wspólnoty, której dany człowiek wiele może dać i wiele otrzymać.

Mówił również o konieczności oferty formacyjnej dla małżonków i rodziców, o wyjściu parafii do rodzin w kryzysie, w sytuacjach nieregularnych, w biedzie, nie tylko materialnej.

Na koniec podkreślił znaczenie kolejnej przestrzeni, w której mógłby być realizowany program – przestrzeni medialnej, zachęcając dziennikarzy do pomocy i współpracy.

O materiałach przygotowanych w ramach programu duszpasterskiego dla rodzin mówiła redaktorka tych materiałów, dr Ewa Porada. Jak podkreśliła, to oferta głównie dla tych, którzy nie mogą się formaować w grupach parafialnych. Materiały dostępne będą głównie na stornach internetowych parafii i diecezji, mogą też być drukowane np. w gazetkach parafialnych. Zawierają krótkie rozważania na każdą niedzielę połączone z zadaniem do wykonania dla rodziny.

Odpowiadając na pytania o rzeczywisty wymiar realizacji programów duszpasterskim w konkretnych parafiach bp Musioł podkreślił wielką rolę biskupów i proboszczów. - Możemy tylko o to apelować i prosić – powiedział.

Komplet materiałów przygotowanych przez Komisję Duszpasterstwa KEP na rok 2023/2024 składa się z pięciu zeszytów w wersji papierowej (zeszyt teologiczno – pastoralny, zeszyt homiletyczny, zeszyt liturgiczny, zeszyt katechetyczny i zeszyt maryjny) oraz materiałów dla rodzin w wersji elektronicznej.

Zeszyt teologiczno – pastoralny zawiera artykuły przybliżające zamysł twórców programu, nawiązujących m.in. do trwającego obecnie w Kościele synodu o synodalności. Jak wyjaśnia bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, spośród trzech słów – kluczy, którymi papież Franciszek posługuje się w kontekście tego synodu: „komunia”, „uczestnictwo” i „misja”, Komisja za szczególnie istotne uznała słowo „uczestnictwo”. - Nie będzie odnowy życia i misji wspólnoty Kościoła i nie będzie rozwoju jego synodalności bez czynnego zaangażowania wszystkich: pasterzy, osób konsekrowanych i wiernych świeckich- napisał bp Czaja odnosząc się do tytułu tegorocznego programu: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

Zeszyt homiletyczny przeznaczony jest dla tych, którzy pełnią posługę głoszenia słowa w czasie liturgii. Zawiera materiały, opracowane w taki sposób, by mogły być praktyczną pomocą przy tworzeniu niedzielnej i świątecznej homilii.

Zeszyt liturgiczny zawiera propozycje nabożeństw, które mogą być organizowane w parafiach w ciągu najbliższego roku. Mogą one być okazją do głębszego uświadamiania wiernym potrzeby uczestniczenia we wspólnocie Kościoła. Wśród tych propozycji znalazły się m.in. czuwanie modlitewne przed Pasterką, nabożeństwo eucharystyczne z okazji Dnia Życia Konsekrowanego, nabożeństwo w Wigilię przed Zesłaniem Ducha Świętego, nabożeństwo dziękczynne za grupy liturgiczno – formacyjne w parafii, czy nabożeństwo dziękczynno – błagalne w intencji parafialnego zespołu Caritas.  

Zeszyt katechetyczny to propozycje katechez prowadzonych w ramach parafialnego duszpasterstwa – katechez dla członków parafialnych rad duszpasterskich, katechez przedchrzcielnych dla rodziców i chrzestnych, katechez dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych oraz rodziców kandydatów do bierzmowania.

Zeszyt maryjny w tym roku stanowi zachętę do przeżywania wspólnoty Kościoła na modlitwie, razem z Maryją. W sposób szczególny skierowany jest do członków Żywego Różańca, którzy tworzą jedne z najstarszych i najbardziej zaangażowanych w apostolstwo grup parafialnych. Głównie z myślą o tym środowisku zostało przygotowanych dwadzieścia konferencji do wykorzystania czy to podczas comiesięcznych spotkań formacyjnych połączonych z celebracjami pierwszosobotnimi, czy zmianą tajemnic różańcowych. Mogą być one także przydatne podczas dni skupienia i rekolekcji maryjnych.

Materiały dla rodzin można udostępniać na stronach internetowych diecezji i parafii w wersji elektronicznej. Broszurka na każdą niedzielę składa się z 3 części. Część pierwsza – „wprowadzenie” – to przedstawienie nauczania Kościoła na dany temat, Część druga - „do refleksji” – to rozważania pogłębiające nauczania Kościoła. Część trzecia - „zadanie” - jest propozycją konkretnego działania.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Pragnę wam powiedzieć, co mam nadzieję, że nastąpi po Światowym Dniu Młodzieży: mam nadzieję, że będzie hałas. Będzie hałas tutaj, w Rio, będzie hałas. Chciałbym jednak, by was było słychać w diecezjach, chcę, aby się...

Skomentuj artykuł

Warszawa: Zaprezentowano nowy program duszpasterski dla Kościoła w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.