Watykan: coraz bliżej beatyfikacji zamordowanych przez Armię Czerwoną elżbietanek

Watykan: coraz bliżej beatyfikacji zamordowanych przez Armię Czerwoną elżbietanek
fot. Christopher Czermak / Unsplash
1 miesiąc temu
PAP / vaticannews.va / pk

Papież Franciszek zatwierdził w sobotę dekrety w sprawie męczeństwa dziesięciu elżbietanek, zamordowanych przez Armię Czerwoną.

Watykan poinformował, że wśród kilku dekretów zatwierdzonych przez papieża jest ten w sprawie męczeństwa siostry Paschalis Jahn i jej dziewięciu towarzyszek - elżbietanek, zamordowanych z nienawiści do wiary przez żołnierzy Armii Czerwonej między lutym a majem w 1945 roku w różnych miejscach na ziemiach polskich. Pozostałe zabite zakonnice, kandydatki do beatyfikacji to siostra M. Rosaria Schilling, M. Adela Schramm, M. Sabina Thienel, M. Sapientia Heymann, M. Melusja Rybka, M. Adelheidis Töpfer, M. Felicitas Ellmerer, M. Edelburgis Kubitzki i M. Acutina Goldberg.

Jak pisze serwis vaticannews.va w atmosferze ogólnego terroru i zastraszenia, siostry elżbietanki przeszły swoistą „Drogę Krzyżową”, naśladując cierpiącego Chrystusa. Do końca pozostały wierne swemu samarytańskiemu powołaniu i pełniły posługę miłosierdzia wobec chorych, osób starszych i osieroconych dzieci. Wiele z nich przed śmiercią było brutalnie torturowanych.

„Te dziesięć elżbietanek reprezentuje ponad sto sióstr zamordowanych w czasie II wojny światowej przez sowieckich żołnierzy” - powiedziała Radiu Watykańskiemu siostra Miriam Zając, postulatorka w procesie beatyfikacyjnym.

„Pamięć o naszych bohaterskich męczenniczkach przetrwała od 1945 roku, mimo że byłyśmy na ten temat zmuszone milczeć z powodu sytuacji politycznej. Dopiero po 76 latach udało nam się wyciągnąć z historii imiona tych bohaterskich sióstr i w konsekwencji rozpocząć ich proces beatyfikacyjny. Te skromne elżbietanki jawią się jako mężne biblijne niewiasty stawiające czoło tym, którzy z ogromną nienawiścią odnosili się do wszystkiego, co było z Boga, co wiązało się z Bogiem i wiarą. One stały się znakiem sprzeciwu, ale i znakiem nadziei dla przyszłych pokoleń. Ich heroiczna śmierć woła dziś o obronę wartości chrześcijańskich” - stwierdziła w papieskiej rozgłośni siostra Zając

Ponadto Franciszek zatwierdził dekret w sprawie heroiczności cnót Anieli Róży Godeckiej, założycielki Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi (honoratek). Więcej na jej temat możesz przeczytać tutaj.

 

Źródło: PAP / pk

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
21,97 zł
31,37 zł

Książka w przedsprzedaży! Wysyłamy po 12 maja

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia...

Skomentuj artykuł

Watykan: coraz bliżej beatyfikacji zamordowanych przez Armię Czerwoną elżbietanek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.