Watykan : dokument o współczesnej teologii

Watykan : dokument o współczesnej teologii
(fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / wm

Międzynarodowa Komisja Teologiczna opublikowała dziś na stronach Stolicy Apostolskiej swój najnowszy dokument: "Teologia dzisiaj: perspektywy, zasady i kryteria". Na razie jest on dostępny jedynie w języku angielskim na stronie: vatican.va. Ponadto opublikowano go także na stronie agencji CNS Origins oraz portalu episkopatu USA.

Jak wyjaśniono prace nad tym dokumentem rozpoczęto w latach 2004-2008 w komisji pod przewodnictwem Hiszpana, ks. prof. Santiago Del Cura Elena i kontynuowano w następnej pięcioletniej kadencji po kierunkiem Anglika, ks. prof. Paula McPartlana. Jego przedmiotem są pewne aktualne kwestie teologii i proponuje kryteria metodologiczne określone przez teologię katolicką. Zawiera trzy rozdziały: 1. Teologia zakłada słuchanie Słowa Bożego przyjmowanego w wierze; 2. Realizowana jest w komunii Kościoła; 3. Zdaje sprawę z Bożej prawdy w perspektywie autentycznej mądrości.

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej zaznacza, że dokument został przyjęty przez Międzynarodową Komisję Teologiczną w forma specifica 29 listopada ub. roku. Następnie został przedstawiony przewodniczącemu Komisji, a zarazem prefektowi Kongregacji Nauki Wiary, kard. William Levada, który zezwolił na jego publikację. Dokument ma być przetłumaczony także na inne języki.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan : dokument o współczesnej teologii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.