Watykan : dokument o współczesnej teologii

Watykan : dokument o współczesnej teologii
(fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / wm

Międzynarodowa Komisja Teologiczna opublikowała dziś na stronach Stolicy Apostolskiej swój najnowszy dokument: "Teologia dzisiaj: perspektywy, zasady i kryteria". Na razie jest on dostępny jedynie w języku angielskim na stronie: vatican.va. Ponadto opublikowano go także na stronie agencji CNS Origins oraz portalu episkopatu USA.

Jak wyjaśniono prace nad tym dokumentem rozpoczęto w latach 2004-2008 w komisji pod przewodnictwem Hiszpana, ks. prof. Santiago Del Cura Elena i kontynuowano w następnej pięcioletniej kadencji po kierunkiem Anglika, ks. prof. Paula McPartlana. Jego przedmiotem są pewne aktualne kwestie teologii i proponuje kryteria metodologiczne określone przez teologię katolicką. Zawiera trzy rozdziały: 1. Teologia zakłada słuchanie Słowa Bożego przyjmowanego w wierze; 2. Realizowana jest w komunii Kościoła; 3. Zdaje sprawę z Bożej prawdy w perspektywie autentycznej mądrości.

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej zaznacza, że dokument został przyjęty przez Międzynarodową Komisję Teologiczną w forma specifica 29 listopada ub. roku. Następnie został przedstawiony przewodniczącemu Komisji, a zarazem prefektowi Kongregacji Nauki Wiary, kard. William Levada, który zezwolił na jego publikację. Dokument ma być przetłumaczony także na inne języki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan : dokument o współczesnej teologii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.