Watykan: Franciszek złoży osobiście życzenia Benedyktowi XVI

Watykan: Franciszek złoży osobiście życzenia Benedyktowi XVI
(Fot. The Hill/YouTube.com)
KAI/dm

16 kwietnia, w dniu 95 urodzin Benedykta XVI odwiedzi go i osobiście przekaże życzenia papież Franciszek - powiedział w wywiadzie dla włoskiego tygodnika Oggi sekretarz osobisty papieża-seniora, abp Georg Gänswein.

- Abp Gänswein zaznacza, że papież Benedykt jest słaby fizycznie, ale jego umysł działa bardzo dobrze. Jest metodyczny, a jego dni nie zmieniły się w ciągu ostatniego okresu - wyjaśnia prefekt Domu Papieskiego a zarazem jego sekretarz papieża od 2003 roku.

 - Oczywiście, jego ruchy są powolne i musi więcej odpoczywać. Rano koncelebruje Mszę św. o godz. 7.30. Następnie siada w fotelu i słucha muzyki. Powrócił także do swojego zwyczajowego spaceru po Ogrodach Watykańskich - mówi.

Dodaje, że w ciągu tych 26 lat nawiązał z Benedyktem XVI głęboką więź osobową.

Abp Gänswein nie ukrywa, że są ludzie, którzy atakują, ranią i tworzą polemiki, aby nastawić Benedykta XVI przeciwko papieżowi Franciszkowi.

Odniósł się także do niedawnych kontrowersji po przedstawieniu w styczniu b.r. raportu monachijskiej kancelarii prawnej przypisującego kardynałowi Ratzingerowi odpowiedzialność za zły nadzór w czasie pełnienia funkcji arcybiskupa Monachium i Fryzyngi w latach 1977-1982.

- Nie znaleziono żadnych zarzutów - podkreśla sekretarz papieża Benedykta.

Dodaje, że niestety, w przedstawionej dokumentacji znalazł się błąd dotyczący jego obecności na spotkaniu w 1980 r., na którym miała zostać podjęta decyzja o przyjęciu na plebanię księdza, który miał zostać poddany terapii. Następnie, po dokładnej weryfikacji, błąd został skorygowany i potwierdzono jego obecność. Przerodziło się to jednak w atak na papieża-seniora, którym niektórzy zarzucili kłamstwo. Ta sytuacja przysporzyła mu cierpień. Należy wyraźnie zaznaczyć, że żadne z oskarżeń nie okazało się zasadne.

- W świecie niemieckim istnieje nurt myślowy, który próbuje atakować pontyfikat i dzieło teologiczne Ratzingera, a także szkodzić jego osobie -przypomniał abp Gänswein.

W wywiadzie nie pominięto relacji między papieżem Franciszkiem a papieżem seniorem. Abp Gänswein zauważa, że nie brak osób, które próbują nastawić przeciwko sobie Ojca Świętego i Benedykta XVI. Polemika jest umiejętnie prowadzona przez tych, którzy mają interes, nawet w Kościele, w tworzeniu napięć.

- Są też tacy, którzy obwiniają mnie o to, że z radością przyjmuję pielgrzymki przeciwników Franciszka do Mater Ecclesiae. Są to oskarżenia obraźliwe i niedorzeczne - stwierdza.

Sekretarz osobisty Benedykta XVI zdradził również, że papież Franciszek ma odwiedzić Mater Ecclesiae w dniu 95 urodzin papieża seniora - 16 kwietnia.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

Poruszające rozważania Benedykta XVI

Odkryj bogactwo myśli i wiary Josepha Ratzingera. Poznaj poruszające refleksje i wnikliwe diagnozy jednego z najwybitniejszych teologów naszych czasów.

W tym unikatowym zbiorze papież odpowiada na pytania nurtujące każdego wierzącego i...

Skomentuj artykuł

Watykan: Franciszek złoży osobiście życzenia Benedyktowi XVI
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.