Watykan: idea wyświęcania żonatych mężczyzn w dokumencie na synod o Amazonii

Watykan: idea wyświęcania żonatych mężczyzn w dokumencie na synod o Amazonii
(fot. depositphotos.com)
PAP / ml

Idea wyświęcania starszych żonatych mężczyzn na księży w odległych rejonach Amazonii w odpowiedzi na brak kapłanów i ustalenie form posługi kobiet - takie rekomendacje znalazły się w dokumencie roboczym na październikowy synod biskupów poświęcony tej krainie.

W opublikowanym w poniedziałek dokumencie "Amazonia - nowe drogi dla Kościoła i integralnej ekologii" przygotowanym na obrady w Watykanie powtórzono też mea culpa za to, że Kościół był "wspólnikiem" kolonizatorów tych terenów.

DEON.PL POLECA

Idea wyświęcania tzw. viri probati, czyli "wypróbowanych mężczyzn" na terenach misyjnych Amazonii, gdzie nie ma kapłanów, ma charakter przełomowy i rozważana jest od pewnego czasu jako sposób na zażegnanie kryzysu Kościoła w niektórych zakątkach świata.

Po raz pierwszy została tak wyraźnie zaakcentowana w oficjalnym watykańskim dokumencie. Zgodnie z tą koncepcją, która zostanie przedyskutowana na synodzie biskupów z krajów Ameryki Południowej, wyświęcani mieliby być mężczyźni wyróżniający się aktywnością w lokalnych wspólnotach kościelnych.

W dokumencie, w którym potwierdzono, że "celibat jest darem dla Kościoła", dalej zaznacza się: "Pojawiły się prośby o to, aby dla najbardziej odległych obszarów przeanalizowano możliwość udzielania święceń kapłańskich starszym mężczyznom, najlepiej z rdzennej ludności, szanowanym i uznawanym członkom ich wspólnot".

Mężczyźni ci zgodnie z tym, jak ujęto to w materiałach roboczych synodu, byliby wyświęcani - mimo, że mają stabilne rodziny - po to, by "zapewnić sakramenty, towarzyszące i wspierające życie chrześcijańskie".

Przypomina się, że papież Franciszek przed dwoma laty w jednym z wywiadów wyraził opinię, iż należałoby zastanowić się nad takim rozwiązaniem w przypadku odległych terenów.

Kolejna propozycja przedstawiona do rozważenia to ustalenie, jaką "formę oficjalnej posługi" mogłyby pełnić kobiety.

W obszernym dokumencie na obrady w dniach 6-27 października zawarto także stanowcze postulaty ochrony środowiska naturalnego Amazonii, walki z masowym wycinaniem lasów i nielegalnym wydobyciem surowców, ochrony rdzennej ludności i jej słuchania.

"Życie Amazonii jest zagrożone przez destrukcję i wyzysk środowiska, systematyczne łamanie podstawowych praw człowieka" - głosi tekst. Zawarto w nim też mocny apel o "ekologiczne nawrócenie".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zuzanna Radzik

Historia wielkiego przemilczenia

W Kościele pierwszych wieków kobiety pełniły ważne funkcje: nauczały, studiowały Biblię, były apostołkami. W ich domach spotykali się wierni i sprawowano Eucharystię. To one jako jedne z pierwszych fundowały i utrzymywały klasztory....

Skomentuj artykuł

Watykan: idea wyświęcania żonatych mężczyzn w dokumencie na synod o Amazonii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.