Watykan: Jest nowy sekretarz Dykasterii do spraw Ewangelizacji

Watykan: Jest nowy sekretarz Dykasterii do spraw Ewangelizacji
Fot. Bruno Coelho / depositphotos.com
KAI / tk

Papież mianował sekretarzem Dykasterii do spraw Ewangelizacji, Sekcji do spraw Pierwszej Ewangelizacji i Nowych Kościołów Partykularnych abp. Fortunatusa Nwachukwu. Dotychczas był on stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Biurze Organizacji Narodów Zjednoczonych i Instytucjach Wyspecjalizowanych w Genewie oraz przy Światowej Organizacji Handlu (WTO), a także przedstawicielem Stolicy Apostolskiej przy Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM).

Kim jest Abp Fortunatus Nwachukwu?

Abp Fortunatus Nwachukwu urodził się 10 maja 1960 r. w miejscowości Ntighana na południu Nigerii. Święcenia kapłańskie przyjął w 1984 r. jako kapłan diecezji Aba. Ma za sobą studia specjalistyczne w zakresie teologii dogmatycznej. W 1996 r. na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) uzyskał tytuł doktora prawa kanonicznego.

W 1994 r. wstąpił na służbę dyplomatyczną Stolicy Apostolskiej, pracując kolejno w nuncjaturach w: Ghanie, Paragwaju i Algierii oraz w przedstawicielstwie przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Instytucjach Wyspecjalizowanych w Genewie. Po powrocie do Watykanu pracował w sekcji ds. stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu. W 2007 r. Benedykt XVI mianował go szefem protokołu Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. 12 listopada 2012 r. Benedykt XVI mianował go nuncjuszem apostolskim w Nikaragui. Jednocześnie wyniósł go do godności arcybiskupa tytularnego Acquaviva.

Ten sam papież udzielił mu sakry biskupiej 6 stycznia 2013 roku. 4 listopada 2017 r. papież Franciszek mianował go nuncjuszem apostolskim na Trynidadzie i Tobago, a także w innych krajach położonych na Morzu Karaibskim. Natomiast 17 grudnia 2021 on stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Biurze Organizacji Narodów Zjednoczonych i Instytucjach Wyspecjalizowanych w Genewie oraz przy Światowej Organizacji Handlu (WTO), a także przedstawicielem Stolicy Apostolskiej przy Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM).

Abp Nwachukwu zna szereg języków: angielski, włoski, niemiecki, współczesny hebrajski, francuski, hiszpański i arabski.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulrich Nersinger

Wielkie tajemnice. Aura skandalu. Materiał na dziesiątki filmów sensacyjnych. Wszystko to w jednej książce

Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania. Ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej...

Skomentuj artykuł

Watykan: Jest nowy sekretarz Dykasterii do spraw Ewangelizacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.