Watykan: na Placu św. Piotra zainaugurowano szopkę i choinkę

Watykan: na Placu św. Piotra zainaugurowano szopkę i choinkę
fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
KAI

W sobotę 9 grudnia o godz. 17.00 w centrum placu Świętego Piotra zapalono światła w szopce i na 28 metrowej choince ustawionych w centrum Kolumnady Berniniego. Tradycyjnej ceremonii przewodniczy kardynał Fernando Vérgez Alzaga, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, w obecności oficjalnych delegacji z miejsc pochodzenia szopki i drzewa, odpowiednio z Valle Santa Reatina w diecezji Rieti w Lacjum i z Macra w diecezji Saluzzo w Piemoncie, które wczoraj rano zostały przyjęte na audiencji przez papieża Franciszka.

Kard. Fernando Vérgez Alzaga zaznaczył, że w tym roku obchodzimy podwójną rocznicę: 800-lecie pierwszego przedstawienia szopki w Greccio i 800-lecie zatwierdzenia Reguły św. Franciszka. Dlatego, jak wyjaśnił, nie mogło zabraknąć szopki z tej ziemi, a drzewo ukazuje całe piękno natury i bogactwo tradycji ziemi, z której pochodzi. Zaznaczył, że „podobnie jak pasterze z Greccio, jesteśmy bohaterami szopki i podobnie jak oni podchodzimy, aby podziwiać Dzieciątko w zachwycie; jesteśmy pasterzami, którzy wyruszyli i jesteśmy pasterzami powołanymi do głoszenia Jezusa naszym braciom i siostrom”. Po Bożym Narodzeniu drzewko to nie wróci do lasu, ale z jego drewna zostaną zrobione zabawki, które będzie można podarować dzieciom. Jego życzeniem jest, aby to drzewo przyniosło radość i aby każdy z nas mógł być światłem dla tych, którzy są wokół nas.

Szopka i drzewko na Placu Świętego Piotra pozostaną wystawione do końca okresu Bożego Narodzenia, który zbiega się ze Świętem Chrztu Pańskiego, w niedzielę 7 stycznia 2024 roku.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan: na Placu św. Piotra zainaugurowano szopkę i choinkę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.