Watykan: nowe wytyczne dotyczące mszy w bazylice św. Piotra
Archiprezbiter bazyliki św. Piotra wydał notę, która wyjaśnia obowiązujące od 22 marca nowe rozporządzania dotyczące porannych Mszy w tej świątyni.
Kard. Mauro Gambetti zapewnia też, że mając na względzie dobro wiernych przewidziane są wyjątki dla grup pielgrzymkowych oraz wiernych chcących sprawować liturgię według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego.
"Dla celebracji z Mszałem Rzymskim z 1962 r. trzeba zrobić wszystko, co możliwe, aby uczynić zadość pragnieniu wiernych i kapłanów, jak to przewiduje list apostolski «Summorum Pontificum»" - czytamy w ogłoszonej dziś nocie. Dokument ten odnosi się do rozporządzenia wydanego 12 marca przez Sekretariat Stanu, które wyraźnie ograniczyło dotychczasową praktykę porannych Mszy sprawowanych w licznych kaplicach i przy ołtarzach bocznych bazyliki św. Piotra i w jej grotach.
Sekretariat Stanu zniósł możliwość Mszy indywidualnych, a wiernym zalecał udział w jednej z czterech Mszy sprawowanych przy ołtarzu katedry bądź w kaplicy chóru. Przewidziano jednak możliwość sprawowania Mszy przy ołtarzu, w którym znajdują się relikwie świętego, wspominanego danego dnia w liturgii. Grupom pielgrzymów, którym towarzyszy biskup lub kapłan zapewniono możliwość sprawowania Eucharystii w grotach bazyliki, zaś dla tych, którzy chcą uczestniczyć w Mszy według dawnego rytu przewidziano liturgie sprawowane przez upoważnionych kapłanów w Kaplicy Klementyńskiej w grotach.
Tłumacząc w rozmowie z Radiem Watykańskim znaczenie nowych rozporządzeń, kard. Gambetti przyznaje, że ich głównym celem jest uprzywilejowanie liturgii koncelebrowanych, a także zapewnienie odpowiedniego porządku celebracji, by nawzajem sobie nie przeszkadzały, pozwalając na zachowanie odpowiedniego skupienia. Archiprezbiter bazyliki watykańskiej przyznaje jednak, że w świątyni tej istnieją możliwości, by zadość uczynić uzasadnionym pragnieniom wiernych.
"Wyjątki mają służyć dobru wiernych. Kodeks Prawa Kanonicznego potwierdza, że najwyższym prawem Kościoła jest zbawienie dusz. Dotyczy to również tej sytuacji. Jeśli np. są grupy językowe, którym obca jest łacina czy język włoski, to wskazane jest, by sprawowano dla nich Msze w jednej z kaplic - mówi kard. Gambetti. - Ale dotyczy to również wiernych, którzy sprawują liturgię według innych obrządków albo uczestniczą w jakiejś pielgrzymce tematycznej, czy biorą udział w jakimś kursie. To przykłady sytuacji, w których na pewno będziemy starali się wyjść naprzeciw pragnieniom tych wiernych. Ale wystarczą też na przykład jakieś rocznice, czy jakaś szczególna pobożność do jednego ze świętych, których ciała znajdują się w bazylice. Wiele może być powodów do wyjątków od reguły i jest to zrozumiałe, bo służy to dobru wiernych, którzy uczestniczą w osobnej liturgii".
Źródło: KAI / pk
Skomentuj artykuł