Watykan opowiada się za przyjęciem Światowego Paktu ws. migracji

Watykan opowiada się za przyjęciem Światowego Paktu ws. migracji
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Watykan opowiada się za przyjęciem Światowego Paktu ws. Migracji - oświadczył w środę podsekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego z jej sekcji ds. migrantów i uchodźców ojciec Michael Czerny. Migracja musi być bezpieczna i legalna - dodał.

- My jako Stolica Apostolska jesteśmy zainteresowani przyjęciem paktu nie tylko od teraz, ale od początku - wyjaśnił ojciec Czerny podczas spotkania z prasą zagraniczną w Rzymie na dwa tygodnie przed obradami w Marrakeszu, gdzie dokument ma zostać podpisany.

Następnie powiedział: "Dla Stolicy Apostolskiej ważne jest to, by migracja była bezpieczna, uporządkowana i legalna"; zwłaszcza w przypadku "najsłabszych migrantów".

Podkreślił, że Watykan bardzo intensywnie pracował nad paktem i na podstawie swoich doświadczeń przygotował dwadzieścia propozycji konkretnych działań duszpasterskich.

- W ten sposób podzieliliśmy się z innymi krajami rezultatami tego, co robimy, czego chcemy i o czym marzymy - dodał o. Czerny.

Przedstawiciel watykańskiego urzędu zaznaczył: "Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że pakt oparty jest na pragnieniu krzewienia dialogu i kultury spotkania. Nawet jeśli są powody do strachu, to nie można pozwolić na to, aby decydował".

- Mamy nadzieję na to, że zachęcimy Kościoły we wszystkich krajach, by towarzyszyły w tym bardzo ważnym procesie, który wyraża wolę, pragnienie i politykę Kościoła wobec migrantów - wyjaśnił ojciec Czerny.

Zastrzegł, że choć niektóre kraje nie zamierzają podpisać dokumentu, Watykan zachowuje optymizm co do jego przyszłości.

"Nie chodzi o to, kto podpisze i kto nie, ale o to, by działać razem. Myślę, że stopniowo będziemy mieli wszędzie bardziej humanitarną i godną odpowiedź" na migrację - stwierdził o. Czerny.

W środę włoski rząd ogłosił, że jego delegacja nie pojedzie do Maroka, gdzie pakt ma zostać oficjalnie przyjęty, i go nie podpisze. Gabinet Giuseppe Contego chce, aby decyzję w sprawie jego przyjęcia lub odrzucenia podjął włoski parlament po debacie na ten temat.

W lipcu dokument został wstępnie zaakceptowany w Marrakeszu przez 192 kraje członkowskie ONZ.

Światowego Paktu w sprawie Migracji nie podpisze między innymi Polska. Podobne decyzje zapowiedziały Austria, Węgry, Czechy, Izrael i USA.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan opowiada się za przyjęciem Światowego Paktu ws. migracji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.