Watykan: Przeniesiono szczątki Innocentego XI

Watykan: Przeniesiono szczątki Innocentego XI
(fot. EPA/Alessandro di Meo)
KAI / drr

Wczoraj wieczorem dokonano w bazylice watykańskiej przeniesienia ciała bł. papieża Innocentego XI z kaplicy św. Sebastiana do przygotowanego wcześniej miejsca przy ołtarzu Przemienienia Pańskiego, po przeciwnej stronie świątyni. Poinformował o tym rzecznik Stolicy Apostolskiej.

Przeniesienia dokonano w ramach przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II, po której, jak wiadomo, jego trumna zostanie umieszczona właśnie w tej kaplicy znajdującej się po prawej stronie bazyliki, nieopodal wejścia. Trwają tam jeszcze ostatnie prace renowacyjne. Translacja doczesnych szczątków bł. Innocentego XI odbyła się procesyjnie, w obecności kapituły bazyliki św. Piotra i jej archiprezbitera, kard. Angelo Comastriego.

Jak wyjaśnia ks. Arkadiusz Nocoń z Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, nowe miejsce spoczynku Jana Pawła II jest bardzo prestiżowe, między słynną Pietą Michała Anioła a kaplicą Najświętszego Sakramentu. „Sama trumna zostanie umieszczona pod mensą ołtarza, czyli dokładnie tam, gdzie do wczoraj spoczywały doczesne szczątki bł. Innocentego XI – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Nocoń. – Przewiduje się, że trumna Jana Pawła II zostanie zakryta prostą, marmurową płytą z łacińskim napisem: Beatus Ioannes Paulus II. Warto wspomnieć o dwóch pomnikach, które jakby strzegą wejścia do kaplicy – dodaje duchowny. – po lewej stronie to postać papieża Piusa XII, a po prawej Piusa XI, który jak wiadomo był bardzo związany z Polską. Przypomnijmy, że był on nuncjuszem apostolskim w naszym kraju i jako jedyny dyplomata zagraniczny nie opuścił Warszawy w czasie zagrożenia ze strony wojsk bolszewickich w 1920 r. Był więc świadkiem «cudu nad Wisłą» i przez całe życie był bardzo życzliwy Polsce”.

Również w ramach przygotowań do wyniesienia do chwały ołtarzy Jana Pawła II Watykan uruchomił zgłoszenia dla duchownych pragnących koncelebrować Mszę dziękczynną. Zostanie ona odprawiona przez kardynała sekretarza stanu Tarcisio Bertone na Placu św. Piotra w dzień po beatyfikacji, a więc 2 maja o godz. 10:30. Kardynałowie, arcybiskupi, biskupi i kapłani pragnący uczestniczyć w tej liturgii mogą zgłaszać swój udział telefonicznie lub faksem. Tel.: 06 6988 3626, faks: 06 6988 5514.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: Przeniesiono szczątki Innocentego XI
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.