Watykan: rekolekcje dotkną problemów w kurii

Watykan: rekolekcje dotkną problemów w kurii
(fot. wikipedia.pl)
KAI / wm

Rozpoczynające się w niedzielę wieczorem rekolekcje dla papieża i Kurii Rzymskiej stanowić będą okazję do przemyślenia aktualnej sytuacji w Watykanie, w świetle przecieków informacji poufnych i związanej z nimi medialnej burzy - uważa Paolo Rodari. Watykanista "Il Foglio" przypomina, że będzie je prowadził arcybiskup Kinszasy, kard. Laurent Monsengwo Pasinya - purpurat o wielkim autorytecie duchowym, znany ze swego zaangażowania na rzecz dialogu, pokoju i pojednania.

Rodari w dokonanym przez Benedykta XVI wyborze dostrzega chęć ukazania postaci krystalicznej, zaangażowanej w dzieło nowej ewangelizacji. Nie oznacza to jego zdaniem, aby papież nie wykorzystał tych dni na przemyślenie strategii niezbędnej dla Kościoła w obliczu aktualnych wyzwań, w tym także niezbędnych zmian personalnych. Rekolekcje watykańskie rozpoczną się w najbliższą niedzielę, 26 lutego wieczorem i trwać będą do soboty 3 marca rano. W tym okresie nie będzie żadnych papieskich audiencji, w tym środowej audiencji ogólnej.

Jak podkreślono w nocie biograficznej umieszczonej na stronach oficjalnych Stolicy Apostolskiej kard. Laurent Monsengwo "zawsze bronił praw osoby, ujawniał akty przemocy, proponując rozwiązania konfliktów w oparciu o prawo międzynarodowe". Ma 72 lata (urodził się 7 października 1939 w Mongobele). 13 lutego Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym w rodzinnej diecezji Inongo, zaś sakrę przyjął z rąk Ojca Świętego, 4 maja 1980 w Kinszasie podczas pierwszej podróży afrykańskiej Jana Pawła II. 7 kwietnia 1981 roku został biskupem pomocniczym w Kisangani, zaś 1 września 1988 arcybiskupem tej metropolii.

6 grudnia 2007 r. Benedykt XVI mianował go arcybiskupem Kinszasy, a 20 listopada 2010 r. włączył do Kolegium Kardynalskiego. W 2008 r. Jako pierwszy Afrykańczyk był sekretarzem specjalnym Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów "O Słowie Bożym w życiu i misji Kościoła". Z wykształcenia jest biblistą, a doktorat nauk biblijnych uzyskał w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie pod kierunkiem późniejszego kardynała Carlo Marii Martiniego SJ. Cieszy się jego wielkim szacunkiem. Kard. Martini powiedział o nim, że "jest on osobą miłą, tak jak jest to w przypadku ludzi świadczących o wierze". Paolo Roadri uważa, że spośród Afrykańczyków jest on najbardziej prawdopodobnym kandydatem na następcę Benedykta XVI.

Za pontyfikatu obecnego papieża rekolekcje watykańskie głosili czterej emerytowani kardynałowie: Marco Cé, Giacomo Biffi, Albert Vanhoye i Francis Arinze oraz dwaj zakonnicy - salezjanin Enrico dal Covolo (obecnie biskup i rektor Uniwersytetu Laterańskiego) i karmelita bosy, François-Marie Léthel.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan: rekolekcje dotkną problemów w kurii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.