Watykan stanowczo przeciw karze śmierci. "Przestępca nigdy nie traci godności ludzkiej"

Watykan stanowczo przeciw karze śmierci. "Przestępca nigdy nie traci godności ludzkiej"
Fot. Depositphotos.com
KAI / mł

Niezależnie od tego, jak haniebną zbrodnię popełnił przestępca, nigdy nie traci godności osoby ludzkiej - mówił przedstawiciel Stolic Apostolskiej w ONZ. Dlatego Watykan stanowczo postuluje zniesienie kary śmierci. 

Watykan jest niezłomnym orędownikiem zniesienia kary śmierci – powiedział na forum Trzecim Komitetem Zgromadzenia Ogólnego ONZ, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych . Arcybiskup Gabriele Caccia wygłosił oświadczenie w ramach dyskusji o moratorium na stosowanie kary śmierci.

DEON.PL POLECA
W swoim wystąpieniu abp Caccia stwierdził, że stanowisko Stolicy Apostolskiej jest zakorzenione w obronie nienaruszalnej godności osoby ludzkiej i roli prawowitej władzy w obronie dobra wspólnego społeczeństwa. Podkreślił, że przestępca, niezależnie od tego, jak haniebną zbrodnię popełnił, nigdy nie traci godności osoby ludzkiej. Wskazał, że biorąc pod uwagę ulepszenia w różnych systemach karnych istnieją wystarczające środki, by chronić porządek publiczny i bezpieczeństwo osób bez uciekania się do kary śmierci. Zauważył, że stosowanie kary śmierci eliminuje drogi zadośćuczynienia w przypadkach pomyłek wymiaru sprawiedliwości.

„Stolica Apostolska uważa, że ochrona prawa do życia, na wszystkich jego etapach, jest niezbędna do odpowiedzialnego rządzenia i wzywa wszystkie państwa do przyjęcia konsekwentnego stanowiska w odniesieniu do prymatu i ochrony życia ludzkiego oraz poszanowania godności osoby ludzkiej, bez względu na popełnione przez nią przestępstwo. Odwaga w tym zakresie, w tym przyjęcie przynajmniej moratorium na stosowanie kary śmierci jako konkretnego kroku w kierunku jej powszechnego zniesienia, pozwoli nam skupić się na zwiększeniu wysiłków na rzecz ochrony każdego ludzkiego istnienia” – stwierdził stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ.

DEON.PL POLECA

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Helen Prejean

– Wytrzyma pani? – pyta. – Jest pani w stanie?
Ma zatroskaną twarz. Widzę, że na jego czole lśnią kropelki potu. Może od jupiterów.
– Obiecałam mu.

Siostra Helen Prejean porzuciła spokojne życie,...

Skomentuj artykuł

Watykan stanowczo przeciw karze śmierci. "Przestępca nigdy nie traci godności ludzkiej"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.