Watykan: szczyt „Sport dla wszystkich”. Odpowiedzialność zamiast egoizmu

Watykan: szczyt „Sport dla wszystkich”. Odpowiedzialność zamiast egoizmu
Fot. Michal Ludwiczak / depositphotos.com
KAI / tk

- Sport musi robić, co do niego należy w owym okresie odnowionej odpowiedzialności (społecznej, środowiskowej i osobistej), zamiast koncentrować się wyłącznie nad własnymi interesami – wskazują uczestnicy zorganizowanego przez watykańską Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia spotkania w specjalnej deklaracji końcowej.

Szczyt "Sport dla wszystkich"

Biorący udział w szczycie „Sport dla wszystkich – spójny, dostępny i na miarę każdej osoby” podpisali ów tekst w dzień, w którym przyjął ich u siebie Papież Franciszek.

Dokument charakteryzują trzy kluczowe koncepcje. Pierwsza dotyczy inkluzywności. Zauważa się, że zwłaszcza w przypadku sportu tzw. „elitarnego” dochodzi coraz częściej do koncentracji nad osiągnięciem sukcesu bez zwracania uwagi na cokolwiek innego. Powstaje wówczas sytuacja, w której sport „elitarny” zostaje głęboko oddzielony od tego otwartego na wszystkich.

Inną kwestią jest dostępność. Deklaracja wyraźnie wzywa do tworzenia struktur pozwalających „przezwyciężać wszelkie problemy fizyczne, psychosocjalne czy ekonomiczne” uniemożliwiające tak wielu ludziom na świecie zaangażowanie się w aktywność sportową.

Wreszcie w tekście podkreślono również konieczność dostosowywania sportu do miary osób i sytuacji. Przypomniano nauczanie papieża Franciszka, że pierwszym zadaniem tego rodzaju aktywności fizycznej pozostaje zabawa. Ona daje odpowiednią motywację, więc warto, aby pogoń za profitami jej nigdy nie zasłaniała.

Deklaracja końcowa międzynarodowego szczytu zwróciła szczególną uwagę na osoby niepełnosprawne fizycznie lub intelektualnie, a także na migrantów i uchodźców. W tekście podkreślono, że sport może stanowić wspaniały sposób na większą integrację tych grup w życie społeczne.

Papież do uczestników szczytu

- Kościół jest blisko sportu, ponieważ wierzy w grę i aktywność sportową jako miejsce spotkania ludzi, kształtowania wartości i braterstwa - powiedział papież do uczestników międzynarodowego szczytu.

- Naszym obowiązkiem jest zapewnienie, że sport jest dostępny dla wszystkich. Należy usunąć bariery fizyczne, społeczne, kulturowe i ekonomiczne, które wykluczają lub utrudniają dostęp do sportu. Zobowiązanie polega na tym, aby każdy miał możliwość uprawiania sportu, aby kultywował - można powiedzieć «trenował» - wartości sportu i przekształcał je w cnoty. Nie wystarczy jednak, aby sport był dostępny. Wraz z dostępnością musi nastąpić przyjęcie: ważne jest, aby drzwi były otwarte, ale także, aby był ktoś, kto mnie powita. Ktoś, kto trzyma drzwi serca otwarte dla wszystkich, a tym samym pomaga przezwyciężyć uprzedzenia, lęki, czasem po prostu niewiedzę – podkreślił papież.

- Przyjęcie oznacza umożliwienie każdemu, poprzez uprawianie sportu, włączenie się do gry, zmierzenie się ze swoimi ograniczeniami i wykorzystanie w pełni swojego potencjału - dodał Franciszek.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv

Kim chcę być? Kim są ludzie wokół mnie i jaki mają na mnie wpływ? Jak oceniam ich i siebie? Co jest moim celem w życiu? Udzielenie szczerej odpowiedzi na te pytania umożliwia człowiekowi lepsze zrozumienie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan: szczyt „Sport dla wszystkich”. Odpowiedzialność zamiast egoizmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.