Watykan: ukazała się książka o Domu św. Marty, miejscu porannych mszy papieża Franciszka

Watykan: ukazała się książka o Domu św. Marty, miejscu porannych mszy papieża Franciszka
(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

Zachęcona niesłabnącym zainteresowaniem faktem, że Franciszek od chwili swego wyboru - 13 marca 2013 roku - mieszka nie w Pałacu Apostolskim, lecz w Domu św. Marty, watykańska oficyna wydawnicza Libreria Editrice Vaticana (LEV) proponuje czytelnikom książkę przybliżającą historię tego miejsca.

Autorką opracowania, zatytułowanego "La chiesa e l'ospedale di Santa Marta al Vaticano" (Kościół i szpital św. Marty na Watykanie), jest architekt Ilaria Delsere (176 stron, cena 29 €).

Tam, gdzie stoi obecnie papieska rezydencja, już w XVI wieku znajdował się kościół Bractwa św. Marty wraz ze szpitalem i cmentarzem, założonymi z myślą o pracownikach Watykanu.

Po rozwiązaniu bractwa zabudowania te w 1726 roku przekazano trynitarzom bosym, a szpital zamieniono na watykańskie seminarium.

W końcu kościół został zburzony, a na jego miejscu w 1884 powstało z woli Leona XIII hospicjum św. Marty dla nerwowo chorych, które z czasem zaczęło przyjmować również pielgrzymów.

Obecny pięciopiętrowy budynek wzniesiono z inicjatywy Jana Pawła II z myślą o uczestnikach konklawe. Ukończony został w 1996 roku. Posiada 108 apartamentów, składających się z sypialni, pokoju do pracy i z łazienki oraz 22 pojedynczych pokojów.

Arcybiskup Buenos Aires kard. Jorge Mario Bergoglio, podobnie jak inni uczestnicy konklawe w marcu 2013, zatrzymał się tam, zgodnie z konstytucją apostolską Jana Pawła II "Universi Dominici gregis" o wakacie na Stolicy Apostolskiej i wyborze Biskupa Rzymskiego z 1996 roku i do dzisiaj nie opuścił tego miejsca.

W czasie konklawe zajmował pokój numer 207, który przypadł mu w drodze losowania. Po wyborze przeniósł się do 50-metrowego apartamentu numer 201, także na pierwszym piętrze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan: ukazała się książka o Domu św. Marty, miejscu porannych mszy papieża Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.