Watykan upoważnił abp Gądeckiego do przeprowadzenia dochodzenia ws. bp Janiaka

Watykan upoważnił abp Gądeckiego do przeprowadzenia dochodzenia ws. bp Janiaka
(foto episkopat.pl)
1 miesiąc temu
KAI / pp

Stolica Apostolska upoważniła abp. Stanisława Gądeckiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony duchownych.

Publikujemy treść komunikatu metropolity poznańskiego w sprawie biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.

„1. W następstwie formalnego zgłoszenia przekazanego do Stolicy Apostolskiej w dniach 18 i 20 maja 2020 r., Kongregacja ds. biskupów, w oparciu o motu proprio Ojca Świętego Franciszka Vos estis lux mundi (art. 10 §1), pismem z dnia 26 maja 2020 r. upoważniła arcybiskupa metropolitę poznańskiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych.

2. Ta decyzja odpowiada pragnieniu Ojca Świętego Franciszka ochrony osób małoletnich i dochodzenia do prawdy co do postawionych zarzutów.

3. Do czasu podjęcia innych decyzji, Kongregacja ds. biskupów przeniosła na arcybiskupa metropolitę poznańskiego wyłączną kompetencję do zajmowania się sprawami oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej, czy to będących już w toku, czy też nowych.

Poznań, dnia 2 czerwca 2020 roku”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
16,14 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Watykan upoważnił abp Gądeckiego do przeprowadzenia dochodzenia ws. bp Janiaka
Komentarze (12)
TS
~Tomasz Szczeciński
5 czerwca 2020, 18:49
Abp. Gądecki najpierw powinien odnaleść skrzywdzonych klerykow przez zmarlego Paetza! Inaczej te rozliczenie bp. Janiaka przrz abp. Gądeckiego juz ma cechy nieufności ludzi. Bo przeszlosc za abp. Gadeckim cały czas sie ciagnie! Arcybiskupie, kiedy odszukasz skrzywdzonych przez Paetza i im pomozesz kiedy? Tylko tak wroci zaufanie do arcybiskupa.
TS
~Tomasz Szczecinski
3 czerwca 2020, 12:44
Redakcjo wy tez jak Niedziela o gosc niedzielny boicie sie prawdy? Kasujecie moje komentarze! Kompromitacja deonu i redakcji!
MW
~Monika Walus
4 czerwca 2020, 12:38
Nie mam przyjemności znać Pana komentarzy, ale będę wypatrywać. Jak cudownie spotkać kogoś, kto utożsamia sie z prawdą! To pierwszy raz w moim życiu!!!
WG
W Gedymin
3 czerwca 2020, 11:38
Właściwy wybór. Abp Gądecki gwarantuje, że nie zostanie podjęta żadna pochopna decyzja. Żadna. Która mogłaby skrzywdzić bp Janiaka, żadna która mogłaby być źle zrozumiana. Tak jak uchylił się od wypowiedzi na temat zabójstwa Pawła Adamowicza, a lata wcześniej od odpowiedzi na pytanie o to czy zostanie utworzona w archidiecezji poznańskiej "kościelna komisja do zbadania współpracy księży z SB"
VR
Valdi Roch
3 czerwca 2020, 08:09
Słuszna decyzja.
JK
~Jan Kowalski
3 czerwca 2020, 10:16
Abp. Gądecki od 2002 roku nie potrafi sobie poradzić ze zgorszeniem sprawą Paetza więc kompletnie się nie nadaje do takich spraw - zwłaszcza że w kolejce czekają następne sprawy (np. kuria Radomska i bp Tomasik)
TM
~Tadeusz Markiton
3 czerwca 2020, 07:34
Dobra zmiana :-(
LL
~Lucky Luck
3 czerwca 2020, 00:19
Nie ma to jak być sędzią we własnej sprawie ....
XX
~XYZ XYZ
2 czerwca 2020, 20:25
Ha ha ha ....
JK
~Jan Kowalski
2 czerwca 2020, 19:36
No to będzie jak ze sprawą abp. Paetza... który niby odsunięty publicznie sprawował liturgię i 20 lat ciągnął ten serial
PP
~Piotr Piotr
3 czerwca 2020, 07:54
Może i liturgię będzie sprawował, ale mam nadzieję że nie będzie pełnił funkcji biskupa diecezjalnego, zawsze to coś co przodu
GC
~Gość Czytający
2 czerwca 2020, 19:34
To na pewno to teraz wyjaśnią, powinna być to osoba z poza polskiego episkopatu...

Skomentuj artykuł

Watykan upoważnił abp Gądeckiego do przeprowadzenia dochodzenia ws. bp Janiaka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.