Księża z diecezji kaliskiej odmówili podpisania listu w obronie bp. Janiaka. Rada Kapłańska pokazała mu "czerwoną kartkę"

Księża z diecezji kaliskiej odmówili podpisania listu w obronie bp. Janiaka. Rada Kapłańska pokazała mu "czerwoną kartkę"
fot. BP KEP
Więź / onet.pl / sz

Jak donosi portal "Więź", kaliski biskup pomocniczy zwołał spotkanie, na którym przedłożył kapłanom do podpisu list w obronie bp. Edwarda Janiaka. Księża stanowczo odmówili i zaproponowali inną treść listu, która ma zostać wysłana do Stolicy Apostolskiej.

O ostatnim spotkaniu Rady Kapłańskiej Diecezji Kaliskiej informowały od dwóch dni lokalne media. Miało na nim dojść do próby zmuszenia księży, aby stanęli w obronie bpa Edwarda Janiaka. Doniesienia potwierdził portal „Więź”, na którym tak opisano przebieg spotkania, do którego doszło 25 maja: "Posiedzenie Rady Kapłańskiej zostało zwołane przez biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna OSPPE (paulina). Członkom Rady nie zapowiedziano tematu spotkania. Spodziewali się, że albo otrzymają propozycję podpisania listu poparcia dla bp. Janiaka, albo dowiedzą się o jakichś decyzjach Stolicy Apostolskiej lub samego biskupa. Potwierdziła się pierwsza hipoteza”.

Kapłani w znacznej większości sprzeciwili się podpisaniu listu. Również propozycja, aby podpisali go jedyne chętni, została przez nich odrzucona. List miał aż trzy strony, w których księża mieli wyrazić poparcie dla swojego biskupa. Zamiast tego zaproponowano inną treść. "Jest to krótki list do papieża Franciszka z prośbą o wyjaśnienie postawionych biskupowi zarzutów i zapewnieniem o modlitwie za sytuację w diecezji” – czytamy na portalu "Więź".

W rozmowie z Onet.pl rzecznik kurii zaprzeczył jednak, że na spotkaniu Rady Kapłańskiej zaprezentowano gotową formę listu poparcia, a jedynie dyskutowano nad kształtem wspólnego stanowiska. To jednak nie znalazło potwierdzenia wśród źródeł, do których dotarła "Więź". Wynika z nich jasno: był gotowy list i spotkał się ze sprzeciwem.

DEON.PL POLECA

Jak donosi redakcja "Więź" według niektórych źródeł w diecezji trwa jednak akcja zbierania podpisów w obronie biskupa.Nie wiadomo jednak, czy chodzi o ten sam list przedstawiony Radzie Kapłańskiej, czy jest to inna oddolna inicjatywa nielicznych wiernych i księży.

Według Zbigniewa Nosowskiego, redaktora naczelnego "Więzi", jest to pierwszy przypadek w Polsce, gdy księża sprzeciwiają się swojemu zwierzchnikowi i "nie pozwalają na łamanie swych kręgosłupów moralnych w obronie skompromitowanego biskupa diecezjalnego".

"Przed 18 laty w Poznaniu duchowni podpisali list w obronie abp. Juliusza Paetza, a z konsekwencjami tej sprawy archidiecezja poznańska zmaga się do dzisiaj. Również dla ogólnego obrazu księdza w Polsce bardzo ważne jest, że Rada Kapłańska Diecezji Kaliskiej pokazała w tej sytuacji swemu zwierzchnikowi zasłużoną zbiorową czerwoną kartkę” – komentuje Zbigniew Nosowski.

 

***

Jeśli jesteś osobą skrzywdzoną w Kościele i potrzebujesz pomocy lub rozmowy, skorzystaj z tej infolinii. Stworzyli ją ludzie świeccy poruszeni Twoim losem:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Księża z diecezji kaliskiej odmówili podpisania listu w obronie bp. Janiaka. Rada Kapłańska pokazała mu "czerwoną kartkę"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.