Watykan: wakacyjna inicjatywa papieskiego jałmużnika

Watykan: wakacyjna inicjatywa papieskiego jałmużnika
(fot. youtube.com)
KAI / kw

W okresie wakacyjnym wiele instytucji charytatywnych zawiesza swoją działalność. Nieczynnych jest m.in. wiele rzymskich jadłodajni i pryszniców dla bezdomnych. Nieprzerwanie pracują jednak charytatywne instytucje watykańskie.

W sierpniu Biuro Dobroczynności Apostolskiej podjęło nową akcję na rzecz ubogich, gromadzących się w okolicy Placu św. Piotra i zmierzającą do ich integracji i lepszego poznania ich. O tej ciekawej inicjatywie opowiedział 10 sierpnia w Radiu Watykańskim jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski.

"Dzisiaj przypada święto św. Wawrzyńca, czyli jednego z pierwszych jałmużników papieskich, któremu papież powierzył zarówno troskę o biednych, jak i dobra kościelne. Stąd też zrodziła się nowa inicjatywa, która jest realizowana już od kilku dni, mianowicie zabieramy naszych ubogich z Via della Conciliazione i naszego dormitorium - od 12 do 15 osób - i jedziemy po południu nad morze. Po kilku godzinach spędzonych tam idziemy do pizzerii na kolację. Wtedy można porozmawiać" - powiedział jałmużnik papieski. Dodał, że są to wprawdzie ludzie z całego świata, "ale zawsze jakiś wspólny język się znajdzie".

"To jest właśnie przywracanie godności, a więc dzielenie się tym, co dla nas jest osiągalne i normalne. Mam niesamowite doświadczenie po tych kolacjach z ubogimi" - stwierdził z przekonaniem. Zwrócił uwagę, że "oni zachowują się tak samo jak my, a ponieważ okoliczności są normalne, więc również oni zachowują się stosownie". Kiedy są na ulicy, zachowują się tak, jak ulica tego wymaga - tłumaczył polski arcybiskup kurialny. I dodał: "Kultury się nie zapomina. Kiedy mówi przy stole jeden z nich - bo biedni się wtedy otwierają i opowiadają swoje historie - pozostali słuchają".

DEON.PL POLECA

Na zakończenie abp Krajewski przyznał, że jest poruszony takim zachowaniem, "ponieważ my często mówimy jednocześnie". "Zacząć słuchać! Myślę, że to jest dobra lekcja również dla nas" - zakończył swą wypowiedź.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: wakacyjna inicjatywa papieskiego jałmużnika
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.