Watykan: wkrótce Kościół będzie miał dwie nowe święte i nową błogosławioną

Watykan: wkrótce Kościół będzie miał dwie nowe święte i nową błogosławioną
(fot. depostiphotos.com)
KAI / ms

Ojciec Święty przyjął wczoraj na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Becciu i polecił tej dykasterii wydanie 8 dekretów.

Dwa z nich dotyczą cudów za wstawiennictwem dwóch błogosławionych (do kanonizacji) oraz cudu za wstawiennictwem służebnicy Bożej (do beatyfikacji). Ponadto 5 dekretów dotyczy heroiczności cnót.

Jeden z cudów do kanonizacji dotyczy Włoszki, bł. Józefiny Vannini (1859-1911), założycielki zgromadzenia Córek świętego Kamila, zatwierdzonego w 1931 roku przez papieża Piusa XI. Została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II w dniu 16 października 1994 roku.

Drugi z cudów do kanonizacji dotyczy Brazylijki, bł. Siostry Dulce (Marii Rity do Sousa Brito Lopes Pontes) żyjącej w latach 1914 -1992, a beatyfikowanej na plecenie Benedykta XVI 22 maja 2011. Ta brazylijska zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek od Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, która kierowała jedną z największych i najbardziej prestiżowych instytucji charytatywnych w Brazylii- Stowarzyszeniem Dzieł Społecznych. Podczas drugiej wizyty w Brazylii, 20 października 1991 roku Jan Paweł II specjalnie zmienił plan wizyty, aby udać się do klasztoru św. Antoniego i spotkać się z chorą siostrą Dulce.

Data kanonizacji obydwu błogosławionych zostanie ogłoszona podczas planowanego na 1 lipca konsystorza zwyczajnego.

DEON.PL POLECA

Ponadto jeden z dekretów dotyczy cudu (do beatyfikacji) za wstawiennictwem Włoszki - służebnicy Bożej siostry Łucji od Niepokalanej (w świecie Marii Ripamonti), żyjącej w latach 1909 -1954, zakonnicy ze zgromadzenia Służebnic Miłosierdzia w Brescii.

Pozostałe dekrety dotyczą heroiczności cnót sług Bożych i służebnicy Bożej:

Włochów, bpa Giovanniego Battisty Pinardi (1880-1962) biskupa pomocniczego Turynu, oraz ks. Carlo Salerio (1827-1870), kapłana Paryskiego Instytutu Misji Zagranicznych i założyciela żeńskiego instytutu zakonnego Sióstr Wynagrodzenia,

Hiszpana, ks. Domenico Lázaro Castro ze zgromadzenia marystów (1877-1935).

Brazylijczyka, o. Salvatore da Casca (w świecie: Erminio Pinzetta) kapucyna (1911-1972).

Oraz Włoszki, Marii Eufrasii Iaconis ( w świecie: Maria Giuseppina Amalia Sofia), żyjącej w latach 1867 -1916, misjonarki w Argentynie, założycielki zgromadzenia Córek Niepokalanego Poczęcia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: wkrótce Kościół będzie miał dwie nowe święte i nową błogosławioną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.