Watykan: wskazania dla Kościołów wschodnich w związku z koronawirusem

Watykan: wskazania dla Kościołów wschodnich w związku z koronawirusem
(fot. depositphotos.com)
2 tygodnie temu
KAI / jb

Niezmienne daty świąt, pominięcie elementów celebracji, sprawowanych poza świątyniami, zachęta i wsparcie wiernych do modlitwy w domach, przełożenie zaplanowanych chrztów na inne daty - to najważniejsze zalecenia opublikowane przez Kongregację ds. Kościołów Wschodnich w związku z celebrowaniem Świąt Paschalnych w czasie pandemii koronawirusa COVID-19.

Kongregacja prosi pasterzy Kościołów wschodnich o podejmowanie decyzji w zgodzie z instrukcjami władz lokalnych. Podkreśla, że przy różnorodności obchodów Świąt Paschalnych w Kościołach obrządków wschodnich, nie jest możliwe przygotowanie jednolitych instrukcji dla wszystkich wspólnot, publikuje jednak pewne zalecenia, wspólne dla wszystkich.

W zaleceniach podkreślono, że daty świąt pozostają niezmienne, zaleca się natomiast streaming uroczystości za pośrednictwem mediów, aby mogło w nich wziąć udział jak najwięcej wiernych. Zalecone jest też ograniczenie liczby osób posługujących podczas liturgii, m.in. liczebność chórów. Mają też zostać pominięte te części liturgii, które sprawuje się poza kościołem.

Na inny dzień może natomiast zostać przeniesiona poranna liturgia Wielkiego Czwartku podczas której święci się Olej Krzyżma Świętego, tzw. Myron.

W Wielki Piątek wierni są zaproszeni do modlitewnej łączności przy Krzyżu i Grobie Pańskim w samotności lub w gronie rodzinnym, korzystając z bogatych zasobów tekstów modlitewnych, przeznaczonych na ten dzień. Z kolei w Noc Paschalną wierni, na dźwięk dzwonów, mają zebrać się na wspólnej lekturze Ewangelii, przy zapalonej świecy i śpiewie tradycyjnych hymnów i pieśni, odpowiednich dla poszczególnych rytów.

Chrzty, zaplanowane na Niedzielę Zmartwychwstania, powinny być przeniesione na inną datę. Z kolei wobec niemożliwości przystąpienia do spowiedzi wielkanocnej, do czego odnoszą się instrukcje Penitencjarii Apostolskiej z dn. 19 marca, duchowni mogą wskazać wiernym odpowiednie modlitwy pokutne, w które obfituje Kościół wschodni.

Stolica Apostolska prosi też o przypominanie wiernym wartości modlitwy w gronie domowników, która w obecnym kontekście jest ważnym narzędziem przekazywania wiary między pokoleniami. Zaprasza ponadto do zatroszczenia się o narzędzia, które pomogą rodzicom w przekazywaniu wiary dzieciom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: wskazania dla Kościołów wschodnich w związku z koronawirusem
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Watykan: wskazania dla Kościołów wschodnich w związku z koronawirusem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.