Watykan wzywa buddystów do współpracy

Watykan wzywa buddystów do współpracy
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / mh

Do kontynuowania współpracy w krzewieniu poszanowania dla życia ludzkiego wezwała buddystów Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego. W Watykanie opublikowano przesłanie podpisane przez przewodniczącego tej dykasterii, kard. Jean-Louisa Taurana. Nosi ono podtytuł: "Chrześcijanie i buddyści: miłujący, broniący i krzewiący ludzkie życie".

Tradycyjnie orędzie to Stolica Apostolska przesyła z okazji najważniejszego buddyjskiego święta - Vesak (Wesak). Związane jest ono z dniem narodzin, oświecenia i śmierci Buddy, według tradycji przypadającym podczas majowej pełni Księżyca. W tym roku jest ono obchodzone 17 maja w Korei i Chinach, 24 maja w Sri Lance, Tajlandii, Malezji, Singapurze, Birmie, Kambodży i Laosie, zaś 25 maja w Indiach, Nepalu i Indonezji.

DEON.PL POLECA
Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego podkreśla, że życzenia przekazywane buddystom z okazji święta Vesak stwarzają okazję do ponowienia przyjacielskiego dialogu i ścisłej współpracy z tą tradycją religijną. Jej konieczność podkreślił już na początku swej posługi papież Franciszek, zaś Benedykt XVI w przesłaniu na Światowy Dzień Pokoju 2013 wskazał, że "drogą do osiągnięcia wspólnego dobra i pokoju jest przede wszystkim poszanowanie ludzkiego życia, pojmowanego w jego różnorodnych aspektach, od poczęcia, poprzez rozwój, aż do naturalnego kresu".

Zdaniem Stolicy Apostolskiej autentyczny braterski dialog między chrześcijanami a buddystami musi przede wszystkim promować właściwe obydwu tradycjom wspólne głębokie poszanowanie życia. Chodzi zwłaszcza o tworzenie klimatu pokoju, aby kochać, bronić i krzewić ludzkie życie. W orędziu wskazano, że pomimo szlachetnego nauczania odnośnie do świętości życia ludzkiego, różne formy zła przyczyniają się do dehumanizacji osoby, osłabiając poczucie człowieczeństwa zarówno w poszczególnych jednostkach jak i we wspólnotach.

"Ta tragiczna sytuacja zachęca nas, buddystów i chrześcijan, by wspólnymi siłami demaskować zagrożenia wobec życia ludzkiego i obudzić sumienie naszych wiernych, by spowodować odrodzenie duchowe i moralne jednostek i społeczeństw, aby być prawdziwymi budowniczymi pokoju, miłującymi, broniącymi i promującymi życie ludzkie we wszystkich jego wymiarach" - czytamy w watykańskim przesłaniu.

Na zakończenie zawarto w nim następujący apel: "Drodzy buddyjscy przyjaciele! Współpracujmy nadal w duchu odnowionego współczucia i braterstwa, by ulżyć cierpieniom rodziny ludzkiej, krzewiąc świętość życia ludzkiego".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan wzywa buddystów do współpracy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.